Skrócona lista lektur. Co się zmieni?
Do końca czerwca zostanie opublikowana lista lektur. Zostanie „odchudzona” o 20 procent. Znikną z niej dzieła Jarosława Rymkiewicza i Jacka Dukaja, z kolei z „Potopem” i „Chłopami” uczniowie zapoznają się jedynie we fragmentach. Według łódzkich nauczycieli, skrócenie listy lektur to słuszna decyzja.
Lekturą, która od lat przysparza problemy ósmoklasistom jest „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Trzeba upowszechniać czytelnictwo, iść w stronę młodzieży, która lubi czytać. ale nie zawsze pozycje z wysokiego kanonu literackiego. Dla przeciętnego czytelnika, z którym mamy do czynienia w szkole styl sienkiewiczowski jest trudny do zrozumienia – mówi Michał Filipczak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Łodzi.
Z kolei Aneta Kozik, nauczycielka języka polskiego, jest zadowolona, że do fragmentów ograniczone zostanie czytanie „W pustyni i w puszczy”. – Czytanie tej lektury w całości było dużym wyzwaniem, podobnie jak „Pan Tadeusz” w ósmej klasie. Dzieło Adama Mickiewicza było na lata przeniesione do szkół średnich, ale wrócił do szkoły podstawowej i było bólem dla uczniów – dodaje.
Publikacja nowej podstawy programowej datowana jest na 29 czerwca.