Przez wiele lat ortodoncja była kojarzona głównie z leczeniem dzieci i młodzieży. Obecnie trendy te się zmieniają, a do gabinetów stomatologicznych trafia coraz więcej osób dorosłych, które chcą wyleczyć wadę zgryzu. Wpływa na to kilka czynników. Przede wszystkim wśród pacjentów rośnie świadomość, że zaburzenia tego typu to nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny, mający duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
– Wady zgryzu powodują nie tylko uszkodzenia mechaniczne zębów i nadmierne ścieranie szkliwa, ale też prowadzą do zaburzeń funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych, a w konsekwencji do nieprawidłowego funkcjonowania całego układu stomatognatycznego. Również napięciowe bóle głowy i dolegliwości ze strony kręgosłupa są często objawem wad zgryzu. W przypadku dużych stłoczeń zębów pacjenci mają większe trudności z utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, co zwiększa ryzyko rozwoju stanów zapalnych dziąseł i próchnicy – mówi dr n. med. Tomasz Maria Kercz, lekarz dentysta, założyciel kliniki stomatologicznej Dento Clinic w Radomsku, oferującej kompleksowe leczenie ortodontyczne dla pacjentów w każdym wieku.
Nowoczesne metody leczenia ortodontycznego dla dorosłych
Obecnie dorośli pacjenci mają do wyboru różne metody korekty wad zgryzu, dopasowane do ich potrzeb i oczekiwań. Najbardziej przystępną cenowo opcją – skuteczną w leczeniu nawet zaawansowanych zaburzeń zgryzu – są tradycyjne stałe aparaty przyklejane na zęby. Dla pacjentów oczekujących wyższego poziomu estetyki w trakcie terapii dobrym wyborem mogą być aparaty estetyczne, np. porcelanowe albo szafirowe, które są znacznie mniej widoczne w jamie ustnej. Dorośli pacjenci, których praca wymaga np. częstych wystąpień publicznych i nienagannego wyglądu, mogą zdecydować się również na aparaty lingwalne (językowe), które mocuje się na wewnętrznej stronie zębów.
Nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych aparatów stałych są natomiast alignery, czyli przezroczyste nakładki ortodontyczne, które nosi się około 20 godzin na dobę. Nakładki stopniowo przesuwają zęby do pożądanej pozycji, a jednocześnie zapewniają wyjątkowy komfort, bo można je zdejmować np. przed jedzeniem albo szczotkowaniem zębów.
Korzyści zdrowotne wynikające z leczenia ortodontycznego u dorosłych
Wbrew powszechnej opinii, leczenie ortodontyczne – także u pacjentów dorosłych – nie jest jedynie kwestią estetyki. Prawidłowe ustawienie zębów wpływa również na wiele aspektów zdrowotnych.
- Zmniejszenie ryzyka próchnicy i chorób przyzębia – wady zgryzu, np. stłoczenia, sprawiają, że trudno jest dokładnie wyszczotkować zęby i oczyścić przestrzenie międzyzębowe. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy i paradontozy.
- Poprawa funkcji żucia i trawienia – nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku może prowadzić do nieefektywnego rozdrabniania pokarmów, co nadmiernie obciąża układ trawienny. Terapia ortodontyczna pozwala pozbyć się tego problemu.
- Ochrona szkliwa przed nadmiernym ścieraniem – nieprawidłowe ustawienie zębów może prowadzić do nierównomiernego nacisku na szkliwo, co skutkuje jego nadmiernym ścieraniem i zwiększa ryzyko uszkodzeń mechanicznych zębów.
- Redukcja dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych – wady zgryzu mogą powodować przewlekłe bóle głowy, szumy uszne oraz słyszalne trzaski podczas mówienia, ziewania czy śmiania się.
Nie można również zapominać o tym, że wielu dorosłych pacjentów po zakończeniu terapii ortodontycznej zyskuje większą pewność siebie i lepsze samopoczucie, co przekłada się na funkcjonowanie w pracy czy nawiązywanie relacji towarzyskich.
– Wszystko to pokazuje, że ortodoncja w wieku dorosłym to nie tylko kwestia estetyczna. Prawidłowy zgryz ma wpływ na poprawną posturę i tym samym na ogólny stan zdrowia, włączając również działanie układu nerwowego (bóle głowy). Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pacjenci mogą leczyć nawet poważne wady zgryzu w sposób komfortowy i niezauważalny – podsumowuje dr n. med. Tomasz Maria Kercz.