Lech Dyblik w Skierniewicach
W czwartek (3 listopada) Szkołę Podstawową nr 1 w Skierniewicach odwiedził Lech Dyblik. Aktor znany z wielu polskich produkcji opowiadał nie tylko o swojej drodze zawodowej.
Lech Dyblik w Skierniewicach mówił także o uzależnieniu od alkoholu. Przyznał, że treści przekazywane przez osoby publiczne i znane bardziej trafiają do młodych ludzi niż np. przestrogi kogoś z rodziny.
– Pracując w show-biznesie jestem trochę uprzywilejowany. Jest to atrakcyjna sfera dla młodzieży. Z drugiej strony są zaskoczeni, że mówię o takich sprawach. Istotą takich spotkań jest to, że teoretycznie opowiadam o sobie, ale ludzie w tych moich historiach odnajdują fragmenty swojego życia – zaznacza Lech Dyblik.

Spotkania ważne dla młodzieży
Roman Czyżewski, dyrektor skierniewickiej szkoły, ma nadzieję, że spotkanie z Lechem Dyblikiem pozytywnie wpłynie na przyszłe wybory młodych ludzi. – Aktor opowiadał o swoich ciężkich przeżyciach, które doprowadziły go do miejsca, w którym obecnie się znajduje. Zarówno tych emocjonalnych, które oglądaliśmy na deskach teatrów, ekranach kin, czy też telewizorów, jak i tych osobistych. Myślę, że to doświadczenie, kierowane do młodzieży, pozytywnie wpłynie na młode osoby i pomoże im w przyszłości wybierać dobre wartości – dodaje.
Lech Dyblik – aktor charakterystyczny
Lech Dyblik urodził się 30 sierpnia 1956 roku w Złocieńcu. Na wielkim ekranie zadebiutował w 1982 roku u Jerzego Gruzy w filmie “Noc poślubna w biały dzień”. Rok wcześniej zadebiutował na deskach teatru. Widzowie po raz pierwszy mogli zobaczyć go na małym ekranie pod koniec lat 70. XX wieku – aktor zagrał epizod w serialu Andrzeja Titkowa “Układ krążenia”.

Lech Dyblik jest aktorem charakterystycznym. Sympatię widzów zyskał m.in. dzięki wyrazistym kreacjom – głównie drugoplanowym – w filmach Wojtka Smarzowskiego, czy też w serialu Izabeli Cywińskiej “Boża podszewka”. Od ponad dekady występuje również w serialu komediowym “Świat wg Kiepskich”.
Drugą pasją Lecha Dyblika jest śpiewanie i granie na gitarze. W 2010 roku wydał płytę pt. “Bandycka dusza”. Aktor na co dzień śpiewa rosyjskie piosenki bandyckie. Aktor, zainspirowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i zauroczony językiem rosyjskim, postanowił zacząć śpiewać. Jak sam opowiada, kupił gitarę, nauczył się na niej grać, a kolega z Odessy tłumaczył mu kulturowe konteksty, uczył odeskiej grypsery. Nauka trwała cztery lata, dziś jej efekty są niesamowite.
Lech Dyblik w Skierniewicach był pierwszą znaną osobą zaproszoną przez Szkołę Podstawową nr 1. Kolejnymi gośćmi placówki będą piłkarze Widzewa Łódź.