Dzięki współczesnym rozwiązaniom logistycznym i technologicznym branża handlu internetowego, e-commerce, stale rośnie. Towary napływają z każdego zakątka globu, który eksportuje swoje towary do innych krajów. Również w Polsce trend kupowania rzeczy przez internet ciągle się rozwija i serwisy zagraniczne takie jak AliExpress, eBay czy Amazon zyskują na popularności.
O ile w przypadku transportu wewnątrz kraju i państw UE możemy czuć się dosyć swobodnie, o tyle przesyłki z państw znajdujących się poza Unią, które trafić mają wewnątrz jej granic, wiążą się już z dodatkowymi opłatami – podatkiem VAT oraz, jeśli spełnione są pewne kryteria, cło od przesyłki kurierskiej.
Czym jest cło w przesyłce kurierskiej?
Cło to kwota wyliczona na podstawie stawki procentowej dla danego rodzaju towaru, którą należy opłacić, gdy wartość naszej przesyłki importowanej przekracza 150 EUR w przypadku przesyłki zwykłej lub 45 EUR w przypadku przesyłki oznaczonej jako “okazjonalna” lub “prezent”. Obecne stawki procentowe dla wszystkich produktów możemy sprawdzić w rejestrze systemu ISZTAR. Są one jednolite dla każdego państwa członkowskiego UE.
Od 1 lipca 2021 roku w całej Unii Europejskiej stosowane są również nowe przepisy dotyczące podatku VAT. Od tej pory podatek ten nakładany jest na każdą przesyłkę, o ile nie jest ona oznaczona jako “prezent”. Wysokość VAT-u na dany rodzaj produktu zależny jest od kraju docelowego, do którego ma trafić przesyłka.
Kto zatem płaci za cło i jak je opłacić?
Za opłatę podatku i cła zawsze odpowiedzialny jest kupujący. W przypadku części sklepów, to pierwsze wliczone jest już w koszt całkowity lub możemy wybrać opłacenie go w trakcie zamawiania i nie musimy martwić się o dalsze koszty – sklep przekaże odpowiednie dane i kwoty do urzędu celnego w naszym imieniu.
Jeśli jednak przekroczymy kwotę wolną od opłaty celnej, obowiązek jej zapłaty będzie spoczywał najczęściej na nas samych. Wówczas konieczne wypełnienie jest odpowiednich dokumentów.
W wypadku, gdy chcemy wypełnić dane poprzez internet, musimy wejść na stronę Platformy Usług Elektronicznych Służby Celnej i zarejestrować się na niej. Dodatkowo, celnik wymagać może również numeru EORI, który pozyskamy z tej samej strony po rejestracji.
Dokumenty możemy również złożyć w formie pisemnej, poprzez urzędowy Jednolity Dokument Administracyjny (SAD).
Formularze oraz dokładne instrukcje ich wypełnienia zamieszczone są na stronie rządowej stronie PUESC. Z kolei samą, wyliczoną już kwotę celną, wpłacamy na konto urzędu celno-skarbowego.
Jak zamówić kuriera i czy zajmie się on odprawą celną?
Jeśli chcemy zamówić kuriera do transportu międzynarodowego i spodziewamy się, że na drodze naszej przesyłki znajdzie się kontrola celna, warto korzystać z ofert renomowanych przewoźników – takich jak firma DSV.
W ramach naszej kadry znajduje się zespół ekspertów odpowiedzialnych za odprawy celne przesyłek, by zagwarantować ich bezproblemowe i szybkie przejście przez urzędy celne.
Odprawa celna poprzez przewoźnika wiąże się z dodatkową opłatą. Ponadto, przed nadaniem takowej przesyłki, warto skontaktować się z przewoźnikiem i wypełnić odpowiednią dokumentację celną, by na pewno nie pojawiły się niespodziewane problemy z przeprawą.