Kosmiczne eksperymenty z ISS
W trakcie połączenia z ISS, polski astronauta przeprowadzał kosmiczne eksperymenty zaprojektowane przez uczniów i wyłonione w konkursie „Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie” organizowanym przez POLSA. 3 eksperymenty są związane z mikrogrwitacją.
Żeby poleciały w kosmos, musiały zostać przygotowane z bardzo prostych części. Sławosz demonstrował, jak w kosmosie rzeczywiście te eksperymenty wychodzą. Już po połączeniu sami autorzy tych eksperymentów będą przedstawiać zgromadzonym ich wykonanie u nas, w warunkach ziemskich – mówi doktor Tomasz Banyś z Planetarium EC1.
Warsztaty w Łodzi otworzyły cykl edukacyjny. Sławosz Uznański-Wiśniewski łączył się z młodzieżą także z trzech innych polskich miast – Wrocławia, Rzeszowa i Warszawy. W łódzkim EC1 zgromadziło się ponad 300 osób ze szkół w całej Polsce. Wśród uczestników byli m.in. Michał Drabik i Filip Wargowiak z Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi, autorzy jednego z eksperymentów dot. grawitacji.
Zobacz galerię [30 zdjęć]
Sławosz Uznański-Wiśniewski odpowiadał na pytania młodzieży i wykonał trzy eksperymenty, pokazując jak woda i różnego rodzaju siły zachowują się na orbicie. Na zakończenie wideokonferencji Polak znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przekazał specjalną wiadomość do uczniów.
Polska Agencja Kosmiczna rozesłała do polskich szkół specjalny klucz telegraficzny, poprzez który uczniowie będą mogli się ze sobą komunikować. Ma on zachęcić młodzież do nauki i zaciekawić astronomią.
Transmisję wydarzenia na specjalnym ekranie mogli oglądać wszyscy goście zwiedzający EC1.