Dlaczego nie każdy może skorzystać z korekcji z pomocą lasera?
Zabieg, jakim jest laserowa korekcja wzroku, polega na skorygowaniu kształtu rogówki w taki sposób, aby światło wpadające do oka uległo odpowiedniemu załamaniu i skoncentrowało się dokładnie na siatkówce. W zależności od rodzaju korygowanej wady wspomniana rogówka może być poddawana uwypukleniu, spłaszczeniu lub wyrównaniu. Dlaczego jednak przebieg tej procedury jest tak istotny?
Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż wybór odpowiedniej metody wykonania zabiegu rzutuje nie tylko na szybkość samej rekonwalescencji, ale także utrzymanie się efektów. W przypadku pacjentów zdrowych i bez przeciwwskazań wystarczy jednorazowe poddanie się zabiegowi, by całkowicie zrezygnować z okularów i soczewek kontaktowych. Dlatego tak ważne są wstępne badania kwalifikacyjne, optometryczne i wnikliwa konsultacja lekarska przed ustaleniem terminu zabiegu.
Pełnoletniość warunkiem poddania się laserowej korekcji wzroku
Jedną z przyczyn dyskwalifikacji do zabiegu jest nieukończone osiemnaście lat przez pacjenta. Wynika to z tego, iż osoby młode i w wieku dojrzewania bardzo często borykają się z pewnymi wahaniami, jak np. z nasileniem wady znacznie odbiegającym od tego sprzed kilku miesięcy. Warunkiem poddania się procedurze laserowej korekcji wzroku jest stabilność wady, czyli jej niezmienność na przestrzeni przynajmniej roku do wizyty kwalifikacyjnej. Wymagana jest również dokumentacja, która udowadnia, iż zmiany hormonalne, jakie często pojawiają się u młodych ludzi, nie powodują już wahań w zakresie wady wzroku u konkretnego pacjenta.
Kobiety w ciąży, planujące zajście w ciążę i kobiety karmiące
Do zabiegu nie kwalifikują się również kobiety ciężarne, na co wpływ mają zachodzące w ich organizmach zmiany hormonalne. Jeżeli chciałyby skorzystać z laserowej korekcji wzroku, mogą zdecydować się na powtórne przystąpienie do badań kwalifikacyjnych i optometrycznych dopiero po zakończeniu karmieniu piersią. Zazwyczaj czas, jaki wymagany jest między zakończeniem karmienia a zabiegiem, wynosi od trzech do sześciu miesięcy.
Laserowej korekcji wzroku nie poddaje się również pacjentek, które planują zajść w ciążę w okresie do dwunastu miesięcy od daty wykonania zabiegu. Jeden rok to czas, jaki należy odczekać, nim pacjentka zgłosi się do kliniki w celu zaplanowania terminu zabiegu.
Kto jeszcze nie może kwalifikować się do laserowej korekcji wzroku?
Wspomniany zabieg nie zostanie wykonany również u osób, które chorują na zaćmę lub jaskrę. Również pacjenci, którzy borykają się z zespołem suchego oka, będą zmuszeni zrezygnować z chęci poddania się całej procedurze.
Laserowej korekcji wzroku nie wykonuje się ponadto u pacjentów z predyspozycjami do nawracających stanów zapalnych i schorzeń chorobowych oczu. Kolejnym przeciwwskazaniem są alergie, ale również zamocowany rozrusznik serca.
Ze względu na prawdopodobieństwo utrudnionej rekonwalescencji, do omawianej procedury nie kwalifikują się również osoby cierpiące na choroby układu odpornościowego i na co dzień zachodzą u nich duże zmiany w zakresie gospodarki hormonalnej.
Liczba i waga przeciwwskazań jest jednym z powodów, dlaczego przed zabiegiem wykonuje się badania diagnostyczne, optometryczne i wnikliwie konsultuje się je z lekarzem.