Podesty ruchome to szeroka grupa maszyn dźwigowych służących do przemieszczania osób i materiałów na określone stanowiska pracy zarówno w pionie, jak i w poziomie. Zwyżki podlegają kontroli Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) i to UDT je klasyfikuje.
Zgodnie z klasyfikacją UDT podesty ruchome dzieli się na:
– przejezdne – składające się z podwozia, platformy roboczej oraz konstrukcji nośnej połączonej z podwoziem, na której zamontowana jest platforma robocza; podesty przejezdne dzieli się dodatkowo na:
a. wolnobieżne – z podwoziem kołowym lub gąsienicowym z własnym napędem,
b. samojezdne – zamontowane na podwoziach samochodowych i dopuszczone do ruchu drogowego,
c. przewoźne – zamontowane na podwoziu przyczepy i przystosowane do ciągnięcia za pojazdem,
– ruchome wiszące – składające się z platformy roboczej, specjalnych lin, wciągarki znajdującej się na platformie i konstrukcji nośnej,
– ruchome masztowe – składające się z platformy roboczej i masztu lub masztów, po których porusza się platforma oraz podwozia,
– ruchome stacjonarne – składające się z konstrukcji połączonej z podłożem, na której zamontowana jest platforma robocza.
Najczęściej wykorzystywane są podesty przejezdne wolnobieżne, które mają różne: konstrukcje, wysięgi, wysokości podnoszenia, udźwigi i wymiary własne.
Do podestów przejezdnych zalicza się podesty masztowe, nożycowe, przegubowe i teleskopowe. Czym charakteryzują się te maszyny?
Podesty ruchome masztowe
Podesty masztowe to podnośniki koszowe, w których platforma z operatorem umieszczona jest na maszcie. Zapewniają nie tylko podnoszenie pionowe, lecz także wysięg boczny dochodzący do ponad 6 metrów. Udźwig kosza w tego typu urządzeniach wynosi od 135 do 250 kg, a w większości modeli na platformie mogą pracować jednocześnie dwie osoby.

Podesty ruchome nożycowe
W podestach nożycowych platforma unoszona jest i opuszczana dzięki mechanizmowi rozkładanych nożyc. Maszyny wyposażane są w silniki spalinowe lub elektryczne, dlatego mogą pracować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Modele z jednostkami spalinowymi unoszą nawet ponad 1000 kg, a ich maksymalna wysokość robocza wynosi ponad 33 metry.
Podesty tego typu uznawane są za wyjątkowo stabilne i wygodne w użytkowaniu. W zależności od wielkości kosza może z nich korzystać od jednej do kilku osób naraz.
Podesty ruchome przegubowe
A co z podestami ruchomymi przegubowymi? Te wyposażane są w ramiona z kilkoma punktami ruchomymi, które mogą zginać się pod wieloma kątami. Tego typu zwyżki pozwalają na dotarcie do trudno dostępnych miejsc, np. na ominięcie przeszkód znajdujących się pod sufitem albo w pobliżu ściany. Maszyny bez problemu poruszają się po trudnym terenie, mają dużą wysokość roboczą – nawet ponad 43 metry i znaczny wysięg boczny – do ponad 19 metrów. Przy tym są w stanie unieść do 450 kg.
Podesty ruchome teleskopowe
Na koniec zostały jeszcze podesty teleskopowe, czyli maszyny, które sięgają naprawdę daleko lub wysoko. Ramię w tych zwyżkach wysuwa się teleskopowo, rozciągając na duże odległości. Niektóre modele mają wysokość roboczą do 58 metrów i wysięg boczny do 24 metrów. Udźwig w tego typu maszynach wynosi do 450 kg, a w koszu mogą pracować dwie osoby.
Gdzie kupić lub wynająć podesty ruchome, ładowarki teleskopowe albo inny sprzęt do pracy na wysokości? Sprawdź ofertę Riwal (https://www.riwal.com/pl/), firmy działającej na polskim rynku od 2008 roku.