Jakie korzyści można osiągnąć dzięki wykorzystaniu technologii GPS w zarządzaniu flotą samochodową?
GPS to technologia, która w powszechnym przekonaniu pomaga nam – osobom prywatnym – znaleźć cel podczas podróży. Z drugiej strony nie zawsze zwraca się uwagę na możliwości wykorzystania GPS w zarządzaniu firmową flotą samochodową. A te są niemałe, co dobrze widać na przykładzie www.gpswox.com. Co warto wiedzieć na ten temat?
GPS – co to takiego?
GPS to akronim, który pochodzi od wyrażenia: Global Positioning System. Nie będziemy tu zagłębiać się w kwestie stricte techniczne, by wyjaśnić istotę opisywanego systemu. Musimy jedynie wiedzieć, że technologia ta pomaga w ustaleniu położenia danego obiektu. GPS zastąpiło tradycyjne mapy, stanowiąc rozwiązanie, które jest znacznie wygodniejsze z punktu widzenia przeciętnego użytkownika.
Nawigacja GPS wykorzystuje rozwiązania z zakresu telematyki, czyli dziedziny nauki, która czerpie pełnymi garściami z takich dyscyplin jak m.in. automatyka, IT oraz telekomunikacja.
GPS za zarządzanie flotą samochodową – co warto wiedzieć na ten temat?
Nie ma nic dziwnego w fakcie, że ten dopuszczony w latach 90. ubiegłego stulecia cyfrowy system nawigacji terenowej wszedł do powszechnego użytku na całym świecie. Nie mogło być inaczej, jeśli weźmie się pod uwagę zalety związane z takim rozwiązaniem.
Poniżej przedstawiamy Ci jedynie niektóre spośród korzyści:
- usprawnione planowanie tras – dzięki GPS możemy w krótkim czasie zaplanować optymalną trasę przejazdu dla pojazdów firmowych. O ile w przypadku pojedynczego auta korzyść ta może nie wydawać się szczególnie istotna, zupełnie inaczej wygląda to w przypadku przedsiębiorcy, który zarządza flotą składającą się z kilku, kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu pojazdów. Można dzięki temu poprawić efektywność i skrócić czas planowania… a przecież nie od dziś wiadomo, że w biznesie czas to pieniądz,
- monitorowanie poziomu zużycia paliwa – koszt zakupu benzyny czy oleju napędowego to nierzadko jeden z najważniejszych wydatków, jeśli chodzi o działanie firmy transportowej. Podczas kalkulacji warto wykorzystać oprogramowanie komputerowe. Zamiast żmudnych obliczeń na kartce (taki sposób kalkulacji nie tylko zabiera dużo czasu, ale także, o czym nie wolno zapominać, zwiększa ryzyko popełnienia błędów!), można wówczas łatwo wybrać interesujący nas pojazd oraz zakres czasowy. Dzięki temu jesteśmy w stanie w krótkim czasie ustalić, które pojazdy generują największe koszty,
- optymalizacja pracy kierowców – dzięki dostępowi do GPS menedżer floty lub właściciel firmy transportowej jest w stanie szybko sprawdzić, czy na danej trasie doszło do wypadku itp. W efekcie, przedsiębiorca będzie mógł uniknąć opóźnień w dostawie transportu, co mogłoby mieć katastrofalny wpływ na relacje z dostawcami.
Korzyści te sprawiają, że system GPS w firmie transportowej nie powinien być traktowany jak zbędny wydatek, ale wręcz przeciwnie – takie rozwiązania jak np. www.trackingfox.com sprawiają, że jest to cenna inwestycja w rozwój przedsiębiorstwa.