Co przygotujesz w mini piekarniku?
Lista potraw, które można przygotować, korzystając z niewielkiego piekarnika, jest naprawdę długa. Listę otwierają wszelkie przekąski na ciepło – tosty, zapiekanki, tarty. W piekarniku można przegotować także babeczki, muffinki i inne niewielkie ciasta. Wiele osób doceni także możliwość przyrządzenia pizzy, frytek albo kurczaka z chrupiącą skórką. Ciekawym pomysłem może być także odgrzewanie w piekarniku tego typu zamrożonego pieczywa. Oprócz tego piekarnik, tak samo jak kuchenka mikrofalowa, sprawdzi się do odgrzewania wszelkiego rodzaju gotowych dań. Zakres możliwości jest zatem spory. Ale czy każdy sprzęt poradzi sobie z tymi zadaniami? Nie zawsze,
Mini piekarnik – jak wybrać?
Ceny małych piekarników są bardzo zróżnicowane. Nie powinno być zatem zaskoczeniem, że nie każdy sprzęt zapewni dokładnie to samo. Chcąc wybrać dobry piekarnik, warto przyjrzeć się dokładnie specyfikacji, aby nie żałować niewłaściwego wyboru już po zakupie. Na co zwracać uwagę w pierwszej kolejności?
- Pojemność – im większa, tym większa potrawa zmieści się do środka. Najmniejsze mini piekarniki mogą pomieścić około 15 litrów, natomiast pojemność największych może być nawet trzykrotnie większa. Najłatwiej znaleźć modele o pojemności ok 30 litrów.
- Moc – im wyższa wartość, tym łatwiej będzie szybko upiec bardziej wymagające potrawy jak na przykład większe kawałki mięsa. Najtańsze mini piekarniki mają moc około 1000W-1200W, natomiast bardziej zaawansowane modele mogą pochwalić się mocą na poziomu 2000W – 2500W.
- Dostępne funkcje – podobnie jak w przypadku tradycyjnych piekarników czy kuchenek mikrofalowych, warto zwracać uwagę na to, co sprzęt konkretnie potrafi. Najbardziej pożądane funkcje to zazwyczaj funkcja termoobiegu oraz grill.
- Konstrukcja – niemałe znaczenia ma także to, jak zbudowany jest piekarnik. W tym miejscu należy patrzeć na wszelkie udogodnienia takie jak obrotowy rożen czy tacka na okruchy. Ze względu na bezpieczeństwo (zwłaszcza najmłodszych), dodatkowe punkty mogą zyskać opiekacze z zimnym frontem, które nie nagrzewają się na zewnątrz i nie stwarzają ryzyka poparzenia. Innym elementem związanym z bezpieczeństwem są antypoślizgowe nóżki sprawiające, że piekarnik nie spadnie z kuchennego blatu, a także automatyczne wyłączanie.
Szukając innych szczegółów i detali w specyfikacji, można także analizować maksymalny czas działania timera, zakres regulacji temperatur czy wygląd zewnętrzny.
Mini piekarniki to sprzęt używany z powodzeniem w wielu domach. Niektórym nawet trudno wyobrazić sobie przyrządzenie codziennych dań bez ich udziału. Co więcej, piekarnik może pomóc w dbaniu o zdrowe nawyki. W końcu nie ma wątpliwości, że potrawy pieczone zazwyczaj zawierają o wiele mniej tłuszczu niż podobne dania smażone na patelni.
Ile kosztuje mini piekarnik do kuchni?
Jak łatwo się domyślić, piekarniki w wersji mini kosztują sporo mniej niż modele pełnowymiarowe. Duży wybór modeli znajdziemy w zakresie cenowym pomiędzy 300 a 500 zł. Fakt, że różnice w cenach są niewielkie sprawia, że nie warto szukać oszczędności sięgając po sprzęt nieznanych firm. Lepiej postawić na dobrze znane marki – zwłaszcza te, do których nabraliśmy zaufania użytkując inne produkty. Dobre piekarniki oferuje chociażby SEVERIN, MPM czy ARIETE.
Szukasz konkretnego modelu? Zobacz mini piekarniki na stronie MediaMarkt.