Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy — podstawowe informacje
Dwa nadrzędne akty prawne, które definiują zarówno program szkolenia, jak i egzamin oraz czas trwania zajęć, to ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z 8 września 2006 roku (Artykuł 13) oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z 19 marca 2007 roku w sprawie kursu KPP. To właśnie na tych dokumentach opiera się cały program zajęć.
Warto wskazać też na to, że wprowadzenie do polskiego porządku prawnego tytułu ratownika, który jest dostępny praktycznie dla wszystkich osób, które zdają egzamin, to pokłosie tragedii, do jakiej doszło 28 stycznia 2006 roku w Chorzowie, gdy na gości zgromadzonych w hali MTK, pod ciężarem śniegu, zawalił się dach.
Katastrofa pokazała, że system ratownictwa medycznego wymaga daleko idących zmian, zwłaszcza zaś koordynacji działań między różnymi jednostkami. W kilka miesięcy później, w polskim porządku prawnym pojawiła się ustawa, która doprecyzowała wiele kwestii, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo obywateli.
Jak wygląda kurs KPP?
Profesjonalne firmy, jak np. Centrum Ratownictwa, organizują zajęcia w większości dużych miast w Polsce. Znacznie zwiększa to dostępność takich szkoleń. Cały program obliczony jest na 66 godzin zajęć, z czego 41 to ćwiczenia praktyczne: symulacje, prowadzone pod okiem fachowców.
Instruktor Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy nauczy nas m.in. tamować krwotoki, opatrywać rany, prowadzić RKO oraz tlenoterapię przyrządową i bezprzyrządową. Kursanci będą umieć też opatrywać rany oraz unieruchamiać złamania i zwichnięcia.
Całość wieńczy egzamin. Zgodnie z wytycznymi, jakie zawiera rozporządzenie Ministra Zdrowia, aby cieszyć się tytułem ratownika, trzeba poprawnie odpowiedzieć na 27 z 30 pytań, a następnie — podczas egzaminu praktycznego — wykonać przed komisją trzy losowo wybrane zadania, np. prowadzenie RKO, czy zabezpieczenie złamanej kończyny. Więcej o kursie KPP przeczytasz tutaj: https://www.centrumratownictwa.com/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy-kpp.
Warto zwrócić też uwagę na to, że godne zaufania jednostki, jak Centrum Ratownictwa, stawiają na zajęcia, które nie tylko są prowadzone przez fachowców, którzy od lat pracują w systemie, ale też na atrakcyjną formę. Zajęcia praktyczne to pozoracje, które znacząco wybiegają ponad standardową wiedzę, jaką można znaleźć w podręcznikach.
To zaaranżowane scenki, które realnie przygotowują kursantów do pracy z człowiekiem, który w wyniku urazu może być np. zakrwawiony, półprzytomny, czy agresywny. To wiedza, której nie należy bagatelizować. Wręcz przeciwnie, jest ona kluczowa!
Gdzie można pracować po kursie KPP?
Praktycznie wszędzie. Umiejętności w zakresie ratowania ludzkiego życia mogą przydać się w każdym zawodzie. Zarówno kierowcy, pracownicy magazynu, nauczyciele, jak i policjanci czy strażnicy miejscy wyciągną z takiego szkolenia wiele cennych informacji.
Potencjał kursów KPP dostrzega wielu właścicieli firm. W działalnościach gospodarczych coraz częściej pojawiają się np. zakładowe zespoły medyczne, których rolą jest zabezpieczenie i ustabilizowanie pacjenta do czasu przyjazdu pogotowia. Pracujące tam osoby często mogą też liczyć na premie lub zwiększenie podstawy wynagrodzenia.