Czy wdrażanie nauki języka angielskiego u kilkulatków ma sens?
Jak najbardziej tak. Mówi się, że na naukę nigdy nie jest za późno. To prawda. Warto jednak dodać, że na naukę nigdy nie jest za wcześnie, przecież języka ojczystego dziecko uczy się już od pierwszych dni życia.
Wprowadzenie nauki języka angielskiego u dwulatka sprawi, że będziemy mieć w domu dziecko dwujęzyczne, czyli takie, które opanowało równolegle dwa języki, a nie nauczyło się drugiego kilka lat po pierwszym. W praktyce oznacza to tyle, że oba języki są dla dziecka tak samo „swoje” i rozwijanie ich nie jest żadnym problemem. Jednym słowem: im wcześniej zadbamy o naukę drugiego języka, tym większa szansa, że dziecko naprawdę go opanuje.
Jak wygląda nauka języka angielskiego w przypadku małych dzieci?
Nauka przez zabawę to najlepsza forma nauki w przypadku małych dzieci. Zajęcia sensoryczne dla dzieci i rodziców to jedna z metod wykorzystywana w szkole językowej Baby English Center. Nie ma ocen ani prac domowych, jest za to świetna zabawa i mimowolne oswajanie z językiem obcym. Dzieci nawet nie wiedzą, że się uczą, a jednak osiągają swoje pierwsze sukcesy.
Przedszkolaki wchodzą na wyższy stopień wtajemniczenia, powoli ucząc się komunikacji w obcym języku. Uczniowie szkół podstawowych dalej rozwijają swoje umiejętności poprzez wykorzystanie materiałów dydaktycznych w języku angielskim, rozwijanie słownictwa i naukę gramatyki. Na każdym etapie nauki liczy się przede wszystkim przyjazna atmosfera i dobra zabawa, bo w takich warunkach język obcy „sam wchodzi do głowy”.
Dlaczego warto zadbać o znajomość języka angielskiego u dzieci?
To proste: język angielski otwiera dziś wiele drzwi, natomiast jego nieznajomość wiele zamyka. W czasach, gdy poruszanie się po świecie jest stosunkowo proste, a przy dobrej logistyce także niedrogie, bariera językowa jest często największą przeszkodą w zmianie miejsca pobytu na dłuższy czas. Nieznajomość języków obcych rodzi także wykluczenia na rynku pracy, dziś wymaga się ich nawet od sprzedawców w sklepach. Troska o przyszłość dziecka to nie tylko dbałość o jego zdrowie, ale też o wykształcenie. Nauka języków jest jednym z ważniejszych jej filarów.