Innowacyjne metody ortopedyczne w ICZMP. “Potrafimy leczyć w Polsce tak, jak na całym świecie”
Chodzi o bardzo rzadkie schorzenia, kiedy dziecko rodzi się i dorasta ze znaczącymi różnicami w długości nóg lub rąk. Operacje rekonstrukcyjne są w Polsce finansowane przez NFZ, a mimo to nadal wielu rodziców organizuje zbiórki na kosztowne operacje za granicą. Podyktowane jest to przekonaniami o lepszej opiece ortopedycznej w innych krajach. Doktor Bartłomiej Kowalczyk prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedii Dziecięcej podkreśla, że polscy lekarze są odpowiednio wyspecjalizowani w rekonstrukcji dziecięcych kończyn.
Potrafimy leczyć w Polsce na takim samym poziomie jak na całym świecie. My jesteśmy naprawdę cały czas na bieżąco w tym, co się dzieje na świecie, jeździmy na rozmaite kursy międzynarodowe, szkolimy się w tym zakresie. Jest to leczenie refundowane. Nie potrzebujemy zbiórek na milionowe kwoty.
W łódzkim instytucie u 6-letniej Basi z sukcesem przeprowadzono ostatnio operację rekonstrukcji stóp. Dziewczynka urodziła się z deformacją kończyn dolnych, ale wszystko wskazuje na to, że niedługo będzie mogła normalnie chodzić – mówi lekarz Krzysztof Małecki z Kliniki Ortopedii ICZMP.
Basia można powiedzieć już normalnie chodzi za pomocą ortez. Co prawda trzeba pamiętać, że w wadach wrodzonych niestety napotykamy różne trudności w trakcie leczenia i może się zdarzyć, że ten kształt nie będzie do końca satysfakcjonujący, ale w przypadku Basi wszystko wskazuje na to, że jej chód będzie naprawdę wydolny i prawidłowy.
Dzieci z ubytkami kończyn rodzą się rzadko, szacuje się, że raz na dwa tysiące, dlatego operacje rekonstrukcyjne nie są często przeprowadzane. Lekarze podkreślają, że medycyna stara się odchodzić od inwazyjnych metod. Tam, gdzie to możliwe wyklucza się chirurgię, np. wydłużanie nogi jest obecnie stosowane przez stabilizatory zewnętrzne
ZOBACZ TEŻ: Dzień Rodzicielstwa Zastępczego w łódzkim Orientarium. “Anioły” dla rodzin z pieczy zastępczej