Temat przewodni to wdrażanie i ocena Krajowego Programu Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym.
Można wysłuchać wystąpień dotyczących m.in. wzmacniania kompetencji nauczycieli i nauczycieli specjalistów w zakresie profilaktyki samobójstw. Ciągle zmagamy się z niedosytem opieki zdrowia psychicznego i współpracy międzyresortowej – tłumaczy Anna Gil, kierownik biura ds. zapobiegania zachowaniom samobójczym w Narodowym Programie Zdrowia.
Ciągle borykamy się z tym, że wychodzimy naprzeciw, ale zawsze jesteśmy krok do tyłu. Potrzeby społeczne są coraz większe i coraz bardziej absorbujące – mówi Gil.
Podczas wydarzenia prezentowane są także sposoby na radzenie sobie z przypadkami osób, które mogą popełnić samobójstwo. Zespół ekspertów z Narodowego Programu Zdrowia opracował gotowe schematy postępowania dla kilku grup zawodowych.
To są nauczyciele, nauczyciele specjalni. To jest duchowieństwo i służby mundurowe. To są takie standardy, które są na etapie konsultacji zawodowych i mamy nadzieję, że właśnie dzięki zaangażowaniu i pracy naszych ekspertów suicydologów, ale też pedagogów, będziemy mogli dzięki temu wdrożyć nasze standardy w szkołach – dodaje Gil.
Kongres odbywa się w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej.