Czy hulajnogę można zabrać do autobusu?
Przepisy dotyczące przewozu hulajnóg elektrycznych w środkach komunikacji miejskiej znacznie się różnią. Wszystko zależy tak naprawdę od miasta i przewoźnika. Czy można wejść z hulajnogą do autobusu? W większości przypadków tak – pod warunkiem że nie przeszkadza innym pasażerom i nie blokuje przejść. Oznacza to, że lepiej złożyć hulajnogę i… trzymać blisko siebie. Szczegółowe informacje na ten temat możesz znaleźć w tym poradniku: https://www.decathlon.pl/c/rules/czy-mozna-wejsc-z-hulajnoga-do-autobusu_16f2ca29-90cd-4e72-a89a-469b773c3f11.
Niektóre miasta wprowadziły szczegółowe regulacje dotyczące przewozu hulajnóg elektrycznych. Na przykład w Krakowie i Warszawie można przewozić hulajnogę za darmo. Należy jednak trzymać ją w sposób taki, który nie utrudnia ruchu innym pasażerom. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wypada sprawdzić regulamin lokalnego przewoźnika.
Jazda hulajnogą elektryczną po ulicy – czy można?
W Polsce przepisy prawa regulują zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych. Ich użytkownicy powinni poruszać się po drogach dla rowerów. Jeśli ich brak, korzystać mogą z jezdni – jednak wyłącznie, jeśli obowiązuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h. W innym przypadku powinni poruszać się chodnikiem – oczywiście z zachowaniem szczególnej ostrożności i pierwszeństwa dla pieszych.
Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy? Tak, po jezdniach z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Oznacza to, że w praktyce hulajnogą można jeździć po drogach osiedlowych lub wewnętrznych (w strefie zamieszkania). Co więcej, przekraczanie prędkości na hulajnodze grozi mandatem. W przypadku innych rodzajów dróg poruszanie się hulajnogą elektryczną jest bezwzględnie zakazane.
Jak zadbać o bezpieczeństwo na hulajnodze?
Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale też korzystanie z odpowiedniego wyposażenia. O czym nie możesz zapomnieć?
- Noszenie kasku i ochraniaczy pozwoli ochronić ciało przed poważnymi urazami.
- Aby być widocznym dla innych uczestników ruchu, po zmroku używaj świateł i odblasków.
- Piesi mają pierwszeństwo, więc na chodniku należy zachować ostrożność (dostosować prędkość jazdy i sygnalizować swoją obecność).
- Rozpraszanie się może doprowadzić do wypadku, więc należy unikać używania telefonu podczas jazdy na hulajnodze.
- Hulajnogi elektryczne to środki transportu przeznaczone dla jednej osoby. Jazda we dwójkę może zwiększyć ryzyko utraty równowagi.
Hulajnoga elektryczna może być świetnym środkiem transportu. Dzięki niej można szybko i sprawnie poruszać się po mieście. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o używaniu jej zgodnie z przepisami. Należy znać obowiązujące regulacje i stosować się do zasad ostrożnej jazdy. Odpowiedzialne podejście do użytkowania hulajnogi sprawi, że stanie się ona zarówno wygodnym, jak i bezpiecznym środkiem transportu dla wszystkich uczestników ruchu.