Horyzontalny rozkład pociągów w Łódzkiem
W łódzkim sejmiku trwają konsultacje dotyczące horyzontalnego rozkładu jazdy pociągów. Horyzontalny rozkład, jak mówi Michał Jasiak z CPK, ma doprowadzić do cykliczności połączeń kolejowych.
Żeby pociągi jeździły według powtarzalnego schematu na przykład co godzinę, linie komunikacyjne będą miały konkretne nazwy, tak jak w komunikacji miejskiej. Gdy pasażer wychodzi i wie, że ten pociąg przyjedzie o każdej godzinie z konkretną końcówką minutową i zabierze go w znane miejsce.
Do 2035 roku w Łodzi mają zostać ukończone dwie kluczowe inwestycje kolejowe – tunel średnicowy łączący pod ziemią główny dworzec Łódź Fabryczna z Kaliską i Żabieńcem oraz tunel dla Kolei Dużych Prędkości. To inwestycje ważne nie tylko dla stolicy regionu, ale też dla całego województwa – podkreśla prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Maciej Sobieraj.
Były tutaj zapowiedzi CPK, żeby Sieradz był obsługiwany przez KDP, bo to jest duże miasto na trasie tej linii. Rozmawiamy też jednak o połączeniach regionalnych, które wykorzystywałyby tę infrastrukturę KDP i połączenia z lotniskiem.
Horyzontalny rozkład jazdy połączeń kolejowych ma zostać opracowany do końca tego roku.