Dzień zdrowia psychicznego. Bezpłatne konsultacje z ekspertami
Przy „Magdzie” na ul. Piotrkowskiej w Łodzi, mieszkańcy zebrali się, by wspólnie rozmawiać na temat profilaktyki i dbania o dobrostan psychiczny. – To bardzo słuszna inicjatywa, ponieważ w społeczeństwie coraz częściej pojawiają się mniejsze lub większe problemy – mówi jedna z mieszkanek.
Jak mówi Agnieszka Szewczyk, psychiatra, takie akcje są potrzebne, ponieważ po konsultacje przychodzą osoby z konkretnymi problemami i pytaniami. – Byłam zdziwiona, ponieważ nie były to ogólne pytania. Przekazałam poszczególnym osobom, gdzie mogą się udać. Mówiłam również, że do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie – dodaje.
Z kolei Jakub Rychter ze Stowarzyszenia „Pomost” podkreśla, że wciąż jest bardzo wiele do zrobienia w kwestii uświadamiania społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego. – Chcemy, żeby ludzie traktowali swoje zdrowie psychiczne, jak inne kwestie związane ze zdrowiem, np. problemy z żołądkiem czy innymi organami. Żeby odważali się szukać pomocy i wsparcia – mówi.
Dzień zdrowia psychicznego w Łodzi potrwa do godziny 17. Na Piotrkowskiej na zainteresowanych czekają eksperci, członkowie fundacji oraz przedstawiciele NFZ. Wydarzeniu towarzyszy muzyka na żywo i słodki poczęstunek.
1. fot. Eliza Cichosz
2. fot. Eliza Cichosz
3. fot. Eliza Cichosz
4. fot. Eliza Cichosz
5. fot. Eliza Cichosz
Warsztaty „Sztuka Nadziei”
W czwartek uczennice XIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi – Zuzanna Płuciennik i Maria Sobierajska-Kulińska – postanowiły same zadbać o dobrostan psychiczny swoich rówieśników.
Nastolatki zorganizowały warsztaty pod hasłem „Sztuka Nadziei”, aby wspólnie rozmawiać na ważny społecznie temat jakim jest zdrowie psychiczne młodzieży.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
- „Akt101024 Uczennice z okazji dnia zdrowia psychicznego” z albumu „TASCAM DR-05X”.
„Najważniejsze jest reagowanie na problem”
Przy okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przedstawiciele łódzkiego magistratu przypomnieli, że samorząd oferuje pomoc dla młodzieży w kryzysie psychicznym. Dostępna jest m.in. w miejskich poradniach pedagogicznych i psychologicznych. Jak zaznacza Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi, najważniejsze jest reagowanie na problem.
Nie ma się czego wstydzić. Na każdym kroku podkreślamy, że najważniejsze to powiedzieć o problemie. Żaden specjalista nie może dotrzeć z pomocą, jeśli nie jest poinformowany, że taka jest potrzebna. Kluczowe jest zgłaszanie problemów. Można to zrobić w wielu organizacjach pozarządowych – dodała.
W ubiegłym roku w Łodzi uruchomiono pilotażowy program profilaktyczny „Odporna szkoła = bezpieczny mŁodziak”, a od 1 września został otwarty drugi oddział Liceum Specjalnego nr 58. W placówce prowadzona jest terapia dzienna. – Mamy dzieci zaburzone zachowaniem, ale i osobowościowo. Terapia od 8 rano powoduje, że uczniowie płynnie wchodzą w lekcje, które są prowadzone w małych grupach – mówi Marek Tosik, dyrektor szkoły.
fot. Adam Łużyński
Rodzice i uczniowie łódzkich szkół otrzymali w czwartek w dzienniku elektronicznym wiadomość, w której zawarte są formy pomocy młodzieży i numery telefonów zaufania.