Różne drogi do nowoczesnej kotłowni
Nie da się ukryć: koszty transformacji energetycznej i dekarbonizacji gospodarki są spore. Rzecz jasna w znacznej mierze muszą je ponosić sami przedsiębiorcy. Ale z pomocą przychodzą im zróżnicowane programy wsparcia oraz oferta instytucji komercyjnych.
Przedsiębiorcy mogą sięgać m.in. po środki z funduszy unijnych, programów krajowych czy inicjatyw poszczególnych samorządów. Szczególnie atrakcyjne są programy wspierające inwestycje w technologie zwiększające efektywność energetyczną i redukujące emisję zanieczyszczeń.
Źródła dofinansowania
Jeżeli rozważasz inwestycję, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na najważniejsze programy oferujące dofinansowanie do kotłów. Wśród nich wyróżniają się:
- Fundusze Europejskie na lata 2021-2027,
- Krajowy Plan Odbudowy,
- Programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- regionalne programy operacyjne (RPO),
- Inicjatywy samorządowe.
Oczywiście opcji jest więcej. W znacznej mierze zależą też od określonego czasu i regionu. O możliwościach uzyskania dofinansowania do kotłów przemysłowych dowiesz się również, konsultując się z ekspertami BOSCH.
Alternatywne rozwiązania finansowe
Jeśli nie możesz lub nie chcesz czekać na dotację, warto rozważyć inne opcje. Leasing kotłów przemysłowych to popularne rozwiązanie pozwalające rozłożyć koszty inwestycji w czasie. Dostępny jest zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy. Każdy z nich oferuje inne korzyści podatkowe i księgowe, więc możesz dostosować produkt do swoich potrzeb i oczekiwań.
Wynajem kotłów przemysłowych stanowi coraz popularniejszą alternatywę dla zakupu. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla firm:
- o sezonowym zapotrzebowaniu na energię,
- realizujących tymczasowe projekty,
- potrzebujących szybkiego dostępu do wydajnych systemów grzewczych,
- chcących uniknąć zamrożenia kapitału w środkach trwałych.