Ustabilizowała się również cena. Zniknęła więc większość ofert z popularnych portali aukcyjnych, gdzie ceny potrafiły być dwukrotnie wyższe niż standardowe ceny sklepowe. Bezproblemowa dostępność oraz stosunkowo „normalna” cena sprawia, że fani konsol oraz osoby chcące wejść w świat gamingu zastanawiają się – czy warto kupić Sony PlayStation 5? W tym artykule poznasz zalety najnowszego PlayStation. Zapraszamy!
Jakie zalety ma konsola PS5? Najnowsza generacja vs starsza konsola PlayStation 4
Dosyć wysoka cena najnowszej konsoli Sony sprawia, że wiele osób rozważa zakup starszego modelu, PlayStation oznaczonego numerem 4. To wciąż całkiem wydajna maszyna do grania, a dużo niższa cena stwarza pytanie – czy warto dopłacać blisko 1500 złotych do najnowszej generacji?
Zacznijmy więc od rzeczy najważniejszej dla każdego gracza. Jak wygląda takie porównanie pod kątem wydajności? Sony PlayStation 5 niszczy na tej płaszczyźnie starszą generację. Zarówno model z dopiskiem Pro, jak i ten standardowy. To za sprawą procesora graficznego. Układ graficzny w PS5 jest 8 razy mocniejszy od tego stosowanego w PS4 oraz 2.5 raza szybszy od układu montowanego w PlayStation 4 Pro. Z pewnością masz szereg tytułów do ogrania na potencjalnej nowej konsoli. Wpisz w YouTube formułkę “Tytuł gry np. God of War + PS4 vs PS5”. Zobaczysz wtedy realną przewagę wydajności najnowszej generacji konsoli od Sony.
Znacznie większa wydajność nie jest widoczna jedynie w cyferkach i parametrach technicznych. GPU napędzające PlayStation 5 zapewnia płynną rozgrywkę przy 120 Hz odświeżania ekranu. Monitory z odświeżaniem na poziomie 144 Hz są obecnie standardem. Nie były nim jednak w 2013 roku, kiedy Sony prezentowało PS4. Starsza generacja konsol Sony obsługuje maksymalnie 60 Hz odświeżania. PlayStation 4 nie sprawdzi się w roli maszyny do grania, jeśli posiadasz nowoczesny monitor obsługujący 144 Hz odświeżania. Oczywiście obraz będzie się wyświetlał poprawnie, ale odświeżanie nie przekroczy 60 Hz obsługiwanych przez konsolę. Pamiętasz przeskok z monitora 60/75 Hz na taki 144 Hz? Sony PlayStation 4 przeniesie Cię do czasów odświeżania na poziomie 60 Hz, do których jako gracz wolałbyś zapewne nie wracać. Sony PlayStation 5 dzięki obsłudze odświeżania 120 Hz zapewnia wyjątkową płynność i radość z rozgrywki.
Sony wyposażyło konsolę PlayStation 4 w dysk HDD. W nowszej generacji mamy już ultraszybki dysk SSD. Jak w przypadku wydajności, nie ma co porównywać. Dysk SSD ma masę przewag nad klasycznym dyskiem talerzowym. Większa trwałość i odporność na uszkodzenia to duży plus takich dysków. Lecz nie o trwałość tu chodzi, a o szybkość. To właśnie między innymi od dysku zależy ogólna płynność pracy konsoli. Zastosowanie dysku SSD sprawiło, że błyskawiczne czasy ładowania gier są już standardem. Na starszej konsoli, w której Sony montowało dysk HDD, czas ładowania gier jest często kilkukrotnie dłuższy niż w przypadku Sony PlayStation 5, gdzie gry ładują się z zawrotną szybkością.
Sony w swojej najnowszej konsoli udoskonaliło również układ chłodzenia oraz ogólną kulturę pracy urządzenia. PlayStation 4 wypada w tych dwóch obszarach słabo. Na tyle, że komfortowe granie bez słuchawek jest praktycznie niemożliwe. Chłodzenie zastosowane w PlayStation 4 nie radzi sobie z chłodzeniem podzespołów konsoli. A konsola dostarczy Ci maksymalną wydajność, kiedy wszystkie podzespoły mają odpowiednią temperaturę. Niewystarczające chłodzenie stara się więc zbijać temperaturę do takich poziomów za wszelką cenę. W efekcie konsola przy włączonej wymagającej grze brzmi jak odkurzacz. Być może Ci to nie przeszkadza. Założysz słuchawki i po kłopocie. Otóż nie do końca. Słuchawki sprawią, że nie będziesz słyszeć nieprzyjemnego dźwięku. Natomiast konsola cały czas będzie odczuwać nadmierne temperatury. Podzespoły pracujące często kilka godzin w takich warunkach tracą swoją wydajność. Finalnie konsola pewnego dnia może się po prostu zepsuć. Sony wyeliminowało ten problem w PlayStation 5.
Konsola Sony PS5 ma zupełnie przeprojektowany system chłodzenia. To w PS4 opiera się na klasycznej paście termoprzewodzącej, która bazowo nie dawała rady, a po kilku latach użytkowania praktycznie już zupełnie nie spełnia swojej funkcji. PlayStation 5 wykorzystuje do chłodzenia płynny metal. Dzięki zmianie systemu chłodzenia konsole PS5 są ciche nawet w najbardziej wymagających grach.
Również kontroler bezprzewodowy zyskał nowe funkcje. Kontrolery zyskały adaptacyjne efekty oraz znacznie bardziej rozbudowaną haptykę. Na czym to polega? Przykładowo w strzelankach, pad wibracjami będzie Ci wskazywał położenia wroga. Dzięki temu wirtualny świat staje się jeszcze bardziej rzeczywisty niż dotychczas. System ten dopiero raczkuje i obecnie działa jedynie w wybranych grach. Natomiast jest to przyszłościowa technologia, która daje twórcom gier nieosiągalne do tej pory możliwości.
Konsola PS5 vs PS4 – Podsumowanie
W tym artykule poznałeś najważniejsze zalety konsoli PlayStation 5. Wiesz już, dlaczego warto dopłacić 1500 złotych do nowszego modelu. Wydajność gwarantująca doznania z rozgrywki na najwyższym poziomie. Szybkość działania zapewniająca niesamowicie krótkie czasy ładowania gier. System chłodzenia, który świetnie spełnia swoje zadanie i nie budzi pozostałych domowników w razie nocnego grania. Realistyczne efekty dotykowe zaimplementowane w kontroler umożliwiające pełne oddanie się rozgrywce. To elementy cenione przez graczy w najnowszej odsłonie PlayStation, którą kupisz w atrakcyjnej cenie pod linkiem https://www.oleole.pl/konsole-playstation-5.bhtml. Sprawdź sam!