Wyrażane są oczywiście w jednostkach pieniężnych. W dobie automatyzacji branży rolniczej wielu użytkowników maszyn zastanawia się nad tym, jak zmniejszyć opisywane koszty. Istnieje bowiem wiele czynników, które wpływają na sam proces eksploatacji oraz wiążą się z ryzykiem zwiększenia wydatków finansowych przeznaczonych na pracę na roli. Analiza kosztów eksploatacji powinna zatem stać się elementem racjonalnej strategii. Rolnik musi wiedzieć, jak podejmować optymalne dla danego gospodarstwa decyzje inwestycyjne i finansowe. Zwłaszcza gdy konieczna jest odbudowa, budowa lub zakup nowych części do ciągników rolniczych lub całych maszyn rolniczych.
Wielu rolników zastanawia się nad tym, jakiego rodzaju maszyny rolnicze są najtańsze w eksploatacji. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Choć nowoczesne ciągniki i kombajny zbożowe charakteryzują się większą wytrzymałością i wydajnością niż starsze maszyny, wyższe są koszty ich serwisowania i garażowania. Z kolei leciwy sprzęt może wymagać częstego kupna i wymiany części do ciągników rolniczych. Ciągniki wieloletnie są bowiem najczęściej zużyte, rzadko odpowiednio serwisowane i eksploatowane. Zużywają się ich podzespoły, inne elementy ulegają korozji, zespoły robocze wypracowują się. Koszty eksploatacji maszyn i ich napraw różnią się zatem w poszczególnych gospodarstwach. Zależą nie tylko od rodzaju posiadanego sprzętu i jego stanu technicznego. Istotna jest również umiejętność ich obsługi, jakość wykonywanych napraw, przeglądów i konserwacji.
Czym są koszty eksploatacyjne maszyn rolniczych?
Jak podaje Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa mianem kosztów eksploatacyjnych określa się zarówno koszty utrzymania, jak i użytkowania. Pierwsze z nich to przede wszystkim koszty wchodzące w skład cen amortyzacji, przechowywania sprzętu, jego ubezpieczenia, koszty uzyskania kredytu i kapitału. W koszty użytkowania wlicza się natomiast ceny napraw, paliw i smarów, koszty energii elektrycznej, materiałów pomocniczych i wreszcie – części do ciągników rolniczych oraz innych maszyn. Koszty te wynikają z faktu ciągłego użytkowania środków mechanizacji i ich zaangażowania w proces produkcyjny. Chociaż na poziom cen maszyn rolniczych rolnik nie ma żadnego wpływu, może wybierać z dostępnego na rynku sprzętu o różnych parametrach. Tym samym już na etapie dokonywania inwestycji może on zmniejszyć przynajmniej niektóre koszty eksploatacji.
Cena sprzętu wpływa na koszt garażowania. Im droższa maszyna, tym większe są wydatki przeznaczane na jej konserwację, zabezpieczenie i ulepszenie warunków przechowywania.
Co więcej, kupując odpowiednio dobrany do potrzeb gospodarstwa sprzęt, użytkownik redukuje wydatki związane z koniecznym wyposażeniem gospodarstwa w środki mechanizacji i zmniejsza koszty amortyzacji. W większości polskich gospodarstw obserwuje się wyraźną tendencję do zmniejszania kosztów amortyzacji maszyn poprzez przedłużanie okresu ich użytkowania. Wiąże się to z koniecznością systematycznych przeglądów i wymiany zużywających się części do ciągników rolniczych.
Części do ciągników rolniczych – kiedy się je kupuje?
Części do maszyn rolniczych kupuje się głównie wtedy, gdy stan techniczny maszyny ulegnie pogorszeniu. Oznacza to, że rolnik ma do czynienia z usterką, która niejednokrotnie unieruchamia niezbędny mu pojazd. Do awarii może dojść zarówno podczas sezonu, jak i po jego zakończeniu oraz przed samym rozpoczęciem. Nie bez znaczenia jest tu odpowiednie przygotowanie maszyny rolniczej do wzmożonej eksploatacji oraz jej zabezpieczenie po zakończeniu sezonu. Najczęściej rolnicy decydują się na zakup części do ciągników i maszyn rolniczych wówczas, gdy zauważają pierwsze nieprawidłowości w ich pracy. Takie działanie pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnej, często krytycznej awarii sprzętu. Należy bowiem pamiętać, że nawet najkrótszy przestój w pracy na roli w szczycie sezonu wiąże się ze stratami ekonomicznymi.
Najczęściej kupowanymi elementami i częściami zamiennymi do maszyn rolniczych są elementy hydrauliki siłowej, podzespoły do kombajnów zbożowych i ciągników rolniczych, filtry, pompy, sprzęgła, części do silników, zgrabiarek, rozrzutników i siewników.
Sklep z częściami do maszyn uprawowych – internetowo czy stacjonarnie?
Zarówno części zamienne do ciągników, jak i komponenty oryginalne dostępne są w sklepach stacjonarnych i internetowych ze sprzętem rolniczym. Zależnie od potrzeb indywidualnych każdego klienta, forma sprzedaży jest różnorodna. Sklep stacjonarny sprawdza się wówczas, gdy potrzebny klientowi komponent jest dostępny na miejscu i nie trzeba go zamawiać. Wówczas klient nie traci czasu na oczekiwanie na realizację. Na miejscu zyskuje również fachową pomoc i eksperckie doradztwo. Tych możliwości nie zostaje jednak pozbawiony, korzystając ze sklepu internetowego. Tu również do jego dyspozycji pozostają mechanicy i specjaliści, dobierający odpowiednie części do ciągników rolniczych zgodnie z parametrami technicznymi maszyn. Dzięki szybkiej wysyłce klient nie jest narażony na straty wynikające z konieczności oczekiwania na pożądany komponent. Kurier dostarcza zamówioną część prosto do jego domu, dzięki czemu niezwłocznie może przystąpić on do koniecznej wymiany.
Liczy się cena czy promocja? Szeroki wybór części do ciągników rolniczych w sklepie internetowym firmy Galop – New Holland, Massey Ferguson, Claas i inni wiodący producenci W sklepie internetowym firmy GALOP klient ma do wyboru szeroki asortyment części do ciągników rolniczych. Znajdują się tu elementy pochodzące od wiodących producentów: John Deere, Fendt, New Holland, Massey Ferguson. W internetowym serwisie rolniczym można ponadto liczyć na fachowe doradztwo. Rolnicy często obawiają się, że wykonując zakupy w sieci, pomylą potrzebne im części z innymi odpowiednikami. Części do maszyn rolniczych i ciągników dostępne w sieci dobierane są jednak indywidualnie do potrzeb każdego klienta. Wystarczy krótka rozmowa z fachowcem, by określić model i parametry techniczne sprzętu, do którego instalowana będzie dana część. Szybka wysyłka komponentów zapobiega przestojom i stanowi największy atut współpracy internetowej.
