Plamy z wosku – nasze wskazówki
Zalanie płyty nagrobnej woskiem to najczęściej pojawiające się zabrudzenia. Wielu z nas zastanawia się jak usunąć wosk z nagrobka, jednocześnie go nie zarysowując. W wielu wypadkach pomoże nam profesjonalna chemia budowlana. Warto także wypróbować jednego z “domowych” sposobów.
- Najprostszym sposobem będzie polanie plamy gorącą wodą. To tanie, szybkie i bezpieczne rozwiązanie. Gorąca woda stopi wosk, który zdecydowanie łatwiej będzie usunąć z nagrobka. Przydatne będzie jakieś płaskie narzędzie z drewna lub plastiku, które ułatwi nam zdrapanie wosku. Należy jednak pamiętać, żeby nie było zbyt ostre i nie uszkodziło płyty.
- Możemy również użyć mieszanki wody z octem. Do litra wody dodajemy kilka łyżek octu i tak przygotowaną miksturą nasączamy gąbkę. I w tym przypadku warto będzie wspomóc się jakimś narzędziem, którym zdrapiemy resztki.
Kiedy już posprzątasz stare kwiaty, wiązanki i znicze oraz usuniesz plamy z wosku, zadbaj o generalne odświeżenie płyty nagrobkowej, używając bezpiecznego preparatu. Aby nie martwić się tym, czy dany specyfik nadaje się do danej powierzchni, wybierz produkt uniwersalny, który dobrze wyczyści zarówno marmur, jak i granit czy lastriko – CZYSTY NAGROBEK firmy JURGA.
Znicze i kwiaty – pamiętaj o ekologii
Przed przystąpieniem do czyszczenia płyty nagrobka, musimy usunąć z jej powierzchni wszystkie przedmioty: znicze, wazony i kwiaty. W tym kroku warto przypomnieć sobie, że zasady segregacji odpadów funkcjonują również na cmentarzach. Jeśli sztuczne kwiaty składają się ewidentnie tylko z plastiku, możemy wyrzucić je do żółtych kontenerów. Często jednak oprócz plastiku, zawierają kawałki tkanin – w tym przypadku należy umieścić je w koszu na odpady zmieszane.
Niestety w Polsce nie odzyskuje się plastiku z wkładów do zniczy, często jest on również pokryty parafiną, co zdecydowanie utrudnia ten proces: dlatego wkłady wyrzucamy do zmieszanych. Natomiast szkło, z którego produkuje się znicze, najczęściej zawiera różne domieszki, które sprawiają, że nie da się go odzyskać. Dlatego warto pomyśleć o wykorzystaniu ich ponownie! Zamiast niepotrzebnie dokładać swoją cegiełkę do zanieczyszczenia planety, wybieraj znicze, do których łatwo dobierzesz wymienne wkłady.