“Czarownica” nagrodzona!
Na Festiwalu „Dwa Teatry” zostaliśmy wyróżnieni honorową nagrodą zespołową dla producenta słuchowisk za “trafność i atrakcyjność produkcji repertuarowej”. Twórcami słuchowiska są Mikołaj Szczęsny i Sebastian Adamkiewicz.
Ale to nie wszystko! Nagrodzona za rolę żeńską w słuchowisku została aktorka Sandra Korzeniak, która w “Czarownicy” zagrała główną rolę Zofii Straszybot. Gratulujemy!
Mikołaj Szczęsny, Sebastian Adamkiewicz, Ola Woźniak i Sandra Korzeniak, odtwórczyni głównej roli – to dzięki nim stoimy na tej scenie. Dziękuję wam! Wystarczyło nie przeszkadzać i odbieramy nagrody – jak podkreśla Jacek Grudzień, likwidator Radia Łódź, najważniejsze w pracy menedżera to nie przeszkadzać utalentowanym ludziom.
Jak mówi realizator dźwięku słuchowiska, Aleksandra Woźniak, wszyscy bardzo cieszą się z powodu tego wyróżnienia.
Włożyliśmy wszyscy dużo serca w realizację. I tutaj panowie autorzy scenariusza w pokazanie tej historii, i wszyscy później w to, żeby to dobrze zabrzmiało. Wiązały się z tym silne przeżycia, bo historia jest niezwykła, mocna – zdradza Woźniak.
“Czarownica”, ale nie z bajki
„Czarownica” to już siódme słuchowisko przygotowywane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi we współpracy z Radiem Łódź. Tym razem akcja osadzona jest w XVII-wiecznej Łodzi, gdzie odbył się proces Zośki Strasibotki, oskarżonej o… czary.
Słuchowisko oparte jest o prawdziwe wydarzenia.
Jest faktycznie w księgach miejskich zapis o procesie niejakiej Zofii Straszybot, prawdopodobnie córki kuśnierza. Więc nie jest to postać legendarna, bo jest kilka legend dotyczących różnych kobiet, które są oskarżone o czarostwo. To jest proces, który jest poświadczony źródłowo. Wiemy, że były dwa procesy Zofii Straszybot i drugi odbył się 8 lipca 1652 roku – mówi historyk i współautor scenariusza, Sebastian Adamkiewicz.
Na festiwal „Dwa Teatry” nasze słuchowisko zakwalifikowało się obok 15 innych.
“Czarownica” nie była pierwsza
To nie pierwszy raz, kiedy zostaliśmy nagrodzeni w tym prestiżowym konkursie. Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry 2023 zdobyło słuchowisko „Post Mortem. Historia Zofii Dwornik” w reżyserii Mikołaja Szczęsnego, również realizowane we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych.