Więcej ofert na łódzkim rynku mieszkaniowym: “Ceny są zawyżone”
Jedenaście tysięcy złotych za metr kwadratowy – tyle wynosi średnia cena w mieszkaniu od dewelopera w Łodzi. Ceny nadal są niższe niż w Krakowie czy Warszawie, ale to nie oznacza, że własne “M” jest bardziej dostępne, o czym mówi nam pan Wojciech szukający własnej nieruchomości od początku roku.
Ceny są trochę zawyżone w stosunku do płac, które posiadamy. Mało młodych ludzi obecnie może sobie pozwolić na zakup mieszkania bez pakowania się w wielkie kredyty. O ile w ogóle takie kredyty będą w stanie dostać.
Aby móc pozwolić sobie na zakup takiego mieszkania trzeba zarabiać miesięcznie przynajmniej 10 tys. złotych na rękę – dodaje pan Wojciech.
Więcej ofert na łódzkim rynku mieszkaniowym. Co dalej z cenami?
Jak podaje Rzeczpospolita, w Łodzi pod koniec lutego było ponad 10 tys. ofert mieszkań od deweloperów – ich sprzedaż może zająć nawet trzy lata. Ceny przestają rosnąć tak gwałtownie, jak w ostatnich latach, a w niektórych miastach nawet spadają.
Deweloperzy na rynku pierwotnym oczywiście oficjalnie nie są chętni do rabatów, ale kiedy się z nimi negocjuje no to oczywiście nie opuszczą z tak zwanej ceny metra, ale zaoferują inne bonusy, które też są korzystniejsze dla nabywcy mieszkania – mówi ekspert rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński
Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, na przełomie lat 2024/2025 ceny mieszkań spadają w niektórych miastach – na przykład w Kielcach o ponad pięć procent. Wiceminister Dariusz Standerski, ekonomista, nie jest jednak optymistą.
Spadek cen o 2 lub 5% to tak naprawdę byłby powrót do sytuacji sprzed roku z tego względu, że ceny mieszkań dużo szybciej rosły niż to tempo potencjalnych spadków, o którym mówimy – mówi Dariusz Standerski
W ciągu ostatnich dziesięciu lat mieszkania w Polsce podrożały o niemal sto procent.