Coraz częstsze oszustwa na BLIKA. Przestępcy podszywają się pod znane instytucje
Wyrok w głośnej sprawie oszustw na BLIKA odroczono do 26 maja z powodu nowych dowodów. Oszuści mieli wyłudzić dane od blisko 500 osób, podszywając się pod kupujących i wysyłając fałszywe linki do płatności, które prowadziły do sfałszowanych banków.
Oszuści coraz częściej działają w sieci, a metoda na BLIKA jest bardzo popularna
Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się czy za prośbą finansową nie kryje się próba oszustwa. Skontaktujmy się osobiście ze znajomymi i bądźmy pewni, czy naprawdę potrzebują naszej pomocy – ostrzega mł. asp. Maksymilian Jasiak z KMP w Łodzi.
Odzyskanie pieniędzy po oszustwie internetowym bywa trudne, ale w przypadku podszywania się pod zaufane instytucje, odpowiedzialność może ponosić m.in. bank jako dostawca usług.
Nie jest powszechną wiedzą fakt, że możliwe jest w sytuacji fiszingu obciążenie odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację nie tylko sprawcy przestępstwa. Należy także zgłosić reklamację do banku – mówi adwokat Michał Żmijewski.
Wspomniana grupa przestępcza przeciwko której odbywa się proces w łódzkim sądzie miała działać w całym kraju i wyłudzić blisko 800 tys. zł.