Czym jest ropa Brent?
Kurs ropy Brent ma kluczowe znaczenie dla cen ropy na całym świecie. Ropa brent to bowiem ropa, którą wydobywa się na platformach zlokalizowanych na Morzu Północnym. Paliwo wydobywane w tym regionie cechuje się wysoką jakością. Ma niską gęstość i niewielką zawartość siarki. Doskonale sprawdza się do wytwarzania oleju napędowego, benzyny i innych paliw niezbędnych w różnych gałęziach gospodarki. Ponadto wykorzystuje się ją jako punt odniesienia do ustalania cen ropy.
Obecnie ropa Brent ma cenę wyższą niż kilka miesięcy temu, co zwiększa koszty transportu i produkcji. Jednocześnie pojawia się wiele czynników, które przyczyniają się do niestabilności jej kursu. Cena ropy na giełdzie surowcowej zależy nie tylko od wielkości wydobycia i zapotrzebowania na surowiec w danym czasie, ale i od ryzyka konfliktów zbrojnych, polityki zagranicznej największych mocarstw i krajów arabskich, a także od działań na rzecz ochrony klimatu i stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych.
Ropa na giełdach surowcowych wciąż droga
Na bieżący kurs ropy na giełdach surowcowych w głównej mierze wpływają kwestie polityczne i militarne. Wojny i konflikty na Bliskim Wschodzie oraz reakcja zachodnich krajów na różne działania polityków na aktualne wydarzenia przyczyniają się do niestabilności na rynku. Ciągłość dostaw ropy może być zagrożona, przez co jej kurs jest wysoki i rośnie, gdy pojawia się groźba ze strony ograniczenia jej dostaw. Jednocześnie na podniesienie kursu wpływa duże zapotrzebowanie na ropę w krajach, w których toczą się konflikty zbrojne. Olej napędowy jest w nich wykorzystywany zarówno do korzystania pojazdów wojskowych, jak i do pracy generatorów prądu, które stanowią w wielu miejscach jedyne stabilne źródło energii elektrycznej.
Na rosnącą cenę ropy na rynkach wpływają także normy jakościowe nakładane przez różne kraje oraz Unię Europejską. Normy jakości dla paliw są coraz wyższe ze względu na politykę klimatyczną, która zakłada ograniczenie tempa wzrostu temperatur na świecie i doprowadzenie do zeroemisyjności, by nie dopuścić do gwałtownego wzrostu poziomu mórz i oceanów. Ropa o niskiej zawartości siarki, która umożliwia zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, jest zatem droższa od ropy, która nie pozwala na zmniejszenie śladu węglowego.
Czy ceny ropy na rynkach spadną?
Kurczące się zasoby ropy i niestabilność rynków nie muszą jednak prowadzić do stałych wzrostów ceny ropy Brent na rynkach. Stopniowe odchodzenie od paliw kopalnych i korzystanie z alternatywnych paliw może już w ciągu dekady doprowadzić do obniżenia popytu na ropę. Spadek popytu np. z powodu wprowadzenia paliwa wodorowego do powszechnego użycia zahamuje dalszy wzrost kursu ropy, a w następstwie doprowadzi do jego spadku. Ropy nie można uznawać zatem za surowiec, którego koszt będzie stale rosnąć. Warto zatem obserwować wszystkie czynniki, które wpływają na jej cenę oraz decyzje polityczne, które mają na celu zastąpienie paliw kopalnych surowcami z odnawialnych źródeł. Dzięki temu ewentualne decyzje inwestycyjne na giełdach surowcowych będą bardziej przemyślane.