Boże Ciało w Łodzi. Kard. Grzegorz Ryś o procesji
Kościół katolicki obchodzi w czwartek (19 czerwca) Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Ulicami Łodzi przejdzie tradycyjna procesja Bożego Ciała. Zatrzyma się w czterech miejscach, aby wysłuchać czterech ewangelii.
Jest Chrystus, który idzie na czele. Za nim idzie Kościół. Idzie, słuchając jego słowa. To przepiękna procesja, która zatrzymuje się w czterech miejscach, żeby posłuchać czterech ważnych Ewangelii. Idziemy za nim, który jest obecny sakramentalnie. Słuchamy go, który jest obecny w słowie – mówił w Radiu Łódź kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Uroczysta procesja w Łodzi
Uroczystości w Łodzi rozpoczęła msza święta celebrowana przez kardynała Grzegorza Rysia o godz. 10 w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej (ul. Łąkowa 27). Procesja przejdzie z sanktuarium – al. Mickiewicza do Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki (ul. Piotrkowska 265).
Od kilku lat wędrujemy w centrum miasta. To wspólna procesja, którą robią cztery parafie. Do dwóch wspomnianych jeszcze się dokładają parafie ojców Jezuitów (ul. Sienkiewicza 60) i o. Dominikanów (ul. Zielona 13) – mówił metropolita łódzki.
Jak dodaje, ołtarz znajdujący się na skrzyżowaniu z ul. Piotrkowską jest żywym ołtarzem. Ustawiają go za siebie młodzi ludzie.
Boże Ciało w Łódzkiem. Dwie słynne procesje
Dwie uroczystości w województwie łódzkim słyną na całą Polskę, a nawet za jej granicami. W Spycimierzu procesja z Najświętszym Sakramentem przechodzi po układanych od samego rana kwietnych dywanach.
W Łowiczu mieszkańcy wkładają na ten dzień ludowe stroje, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Mieszkańcy łódzkiego chętnie też odwiedzają Złaków Kościelny pod Łowiczem, gdzie trasa procesji jest usłana tatarakiem i trzcinami.