Bezpieczne ogrzewanie
Drogi – w tym roku – opał może przyczynić się do wyboru dużo tańszych zamienników. A to, jak zauważają strażacy, zły wybór. Podpowiadają, jak powinno wyglądać bezpieczne ogrzewanie naszych lokali mieszkalnych.
– Jeżeli spalamy materiały dobrej jakości, drewno wysuszone czy węgiel, wówczas nie ma dużo sadzy. Teraz, gdy ludzie będą palić gorszej jakości materiałami, powinni tym bardziej pamiętać, że przewody kominowe powinny być czyszczone cztery razy w roku. Pożar komina jest bardzo niebezpieczny. Gdy wytwarza się duża temperatura w przewodzie kominowym, ten może pęknąć. Dym wówczas przedostanie się do mieszkania. Gdy w środku będzie znajdował się materiał palny, pożar może rozprzestrzenić się także na pomieszczenie – przestrzega st. kpt. Łukasz Aleksandrowicz, oficer prasowy KP PSP w Zduńskiej Woli.
Czad i ogień. Obudź czujność
W całej Polsce trwa akcja “Czad i ogień. Obudź czujność”. Strażacy przypominają, aby zaopatrzyć się w czujki czadu, które mogą uratować ludzkie zdrowie i życie.

Warto zainwestować te sto kilkadziesiąt złotych, by zapewnić sobie i bliskim nie tylko bezpieczne ogrzewanie na chłodne dni, ale i bezpieczeństwo w ogóle.
Każdego roku strażacy notują zgłoszenia, dotyczące alarmu czujki czadu. – Tylko w powiecie zduńskowolskim takich zgłoszeń mamy kilkadziesiąt rocznie – dodaje st. kpt. Łukasz Aleksandrowicz.