Jak działają czynne systemy bezpieczeństwa samochodowego?
Aktywne systemy bezpieczeństwa samochodowego mają na celu zwiększanie efektywności jazdy i chronienie przed wypadkiem. Umiejętnie stosowane, mogą także znacznie zmniejszyć skutki zdarzenia i ochronić nas przed najpoważniejszymi urazami. Do elementów czynnych zaliczamy m.in. elementy konstrukcyjne. Zapewnienie odpowiedniej ergonomii pracy kierowcy oraz właściwa budowa nadwozia znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia kolizji.
Współcześnie stosuje się szereg innowacyjnych systemów, które mają zapobiegać wypadkom. Do najważniejszych należą systemy hamowania i antypoślizgowe oraz te zwiększające poziom bezpieczeństwa w ruchu. Do pierwszej grupy należy m.in. ABS, czyli przeciwblokujący układ hamulcowy, który zapobiega blokowaniu się kół w czasie ostrego hamowania. W awaryjnym hamowaniu pomaga również system BAS, który zwiększa ciśnienie w układzie hydraulicznym, znacznie zmniejszając drogę hamowania. Kierowcy mogą jednocześnie korzystać z systemu stabilizacji toru jazdy ESP, który poprawia stabilność samochodu podczas wykonywania poszczególnych manewrów. Ciekawym rozwiązaniem jest ACC – automatyczna kontrola prędkości ułatwia zachowanie bezpiecznego odstępu oraz przyspieszanie w dogodnych warunkach drogowych.
Czym są bierne systemy bezpieczeństwa?
W samochodach nie brakuje także biernych systemów bezpieczeństwa, których głównym zadaniem jest minimalizowanie skutków kolizji. Systemy aktywują się w chwili wykrycia niebezpieczeństwa i chronią kierowcę oraz pasażerów przed jego skutkami. Do najpopularniejszych rozwiązań należą pasy z napinaczami, które skracają ich długość w chwili zdarzenia oraz poduszki powietrzne. Airbag ma na celu amortyzowanie skutków uderzenia w elementy wyposażenia samochodu. W zależności od usytuowania wyróżniamy przednie, boczne, kolanowe i kurtynowe poduszki powietrzne.
Ważną rolę w zachowaniu bezpieczeństwa biernego odgrywa konstrukcja auta. Najważniejszym elementem dla projektantów jest tzw. strefa zgniotu wykonana z odkształcalnych tworzyw. Dzięki temu może pochłonąć odpowiednią ilość energii podczas zderzenia czołowego. Istotnym elementem jest także technologia pre-safe, która przygotowuje pojazd do wypadku. Ustawia siedzenia w optymalnej pozycji, zamyka okna i szyberdach oraz napina pasy.
O czym pamiętać podczas jazdy w trudnych warunkach?
Warto pamiętać jednak o tym, że najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa pozostaje reakcja kierowcy. To właśnie jego umiejętności, wiedza i refleks pozwalają uniknąć najgorszego. Współczesne technologie znacznie ułatwiają zadanie, wspomagając prawidłowe prowadzenie pojazdu. Jednym z najważniejszych aspektów, o jakie powinien zadbać każdy posiadacz auta, jest stan techniczny. Regularne przeglądy oraz wymiana niesprawnych części sprawi, że samochód nie zawiedzie nas nawet w najtrudniejszych warunkach.
Każdy kierowca powinien zadbać również o odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy. Szczególną ostrożność powinieneś zachować jesienią i zimą podczas wymagających warunków pogodowych. Ograniczona widoczność, silne opady oraz śliska nawierzchnia wymagają dostosowania stylu jazdy. Zadbaj o sprawne żarówki, odśnież samochód oraz wymień opony, jeśli zauważysz zużycie bieżnika. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo jest także ubezpieczenie AC na Warta.pl.
Jakie ubezpieczenie samochodu wybrać?
Polisa autocasco to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, która chroni nas przed finansowymi skutkami uszkodzenia, zniszczenia i kradzieży samochodu. Stanowi doskonałe uzupełnienie obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej OC. Ciekawym rozwiązaniem jest samochodowa polisa NNW od Warta.pl. Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków zakłada wypłatę świadczenia w sytuacji, gdy kierowca oraz pasażerowie ucierpią podczas kolizji. Szeroki wybór pakietów pozwala na dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb każdego właściciela samochodu. Polisa jest jednym z najważniejszych aspektów bezpieczeństwa, który podnosi codzienny komfort prowadzenia pojazdu i zmniejsza stres związany z ewentualnym uszkodzeniem sprzętu.