Niedziela, 21 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Nowa scena w Teatrze Studyjnym [spektakl]
Spektakl “Stany szoku” w reżyserii Przemysława Wasilkowskiego zainauguruje Scenę Inicjatyw Doktoranckich.
Na spektakl “Stany szoku” doktoranta Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, złożyły się teksty Sama Sheparda. Reżyser zadaje pytania o konsekwencje wojny, jednak bez zbędnego sentymentalizmu: – Spektakl będzie pełen czarnego amerykańskiego humoru, z postaciami jak z kreskówek Disneya, z domieszką beckettowskiego zawieszenia w biało – czerwonej przestrzeni i z ukraińskim aktorem w roli głównej – mówi Przemysław Wasilkowski.
Na Dużej Scenie Teatru Studyjnego, która tym razem pełnić będzie funkcję Sceny Inicjatyw Doktoranckich, zobaczymy Gabrielę Sarnecką i Włodzimierza Musiała. Aktorzy kilkanaście lat temu pożegnali się z teatrem, jednak za namową reżysera, powrócą na Kopernika.Towarzyszyć im będą: Przemek Wasilkowski jako Pułkownik, Igor Aronov – Stubbs, Joanna Ginda (Teatr im. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim) i Delfina Wilkońska (Teatr Nowy w Łodzi) jako Glory Bee.
Na spektakle przedpremierowe Teatr Studyjny w Łodzi zaprasza 20 i 21 września (sobota i niedziela) o godz. 19:07. Wstęp na spektakl jest wolny.
Premiera spektaklu rozbudowana o instalację artystyczną konfrontującą wspomnienia uczestników wojny i jej obraz medialny, a także panel dyskusyjny towarzyszący spektaklowi, planowana jest na koniec października.
Literackie podwórko w Niebostanie [literatura, koncert]
Targi, wystawy, koncerty i spotkania – tak zapowiada się Festiwal Literackie Podwórko w Niebostanie.
Impreza organizowana wspólnie z Domem Literatury i Świetlicą Krytyki Politycznej w Łodzi odbędzie się weekend – 20 i 21 września. Jedną z główną atrakcji ma być SLAM poetycki, czyli turniej poetycki w systemie pucharowym. Dwudniowy Festiwal odbędzie sięna podówro przy Piotrkowskiej 17.
Niedziela (21 września):
14 00. Drugi dzień targów książkowych + bookcrossing
14.00. Warsztaty książki obrazkowej dla dzieci poprowadzi Joanna Guszta z wydawnictwa “Ładne Halo”
15.00. Widma, strachy i zemsta na yorkach? Tego nie wiecie o Bałutach na pewno!
Czytanie performatywne komedii grozy “Nawiedzeni” Pawła Tomczaka -Tomaszewskiego w wykonaniu aktorów z “ależ Gustawie!”.
18.00. “Spacer z wyobraźnią”
Po podwórku przy Piotrkowskiej 17 oprowadza Joanna Orzechowska.
19.30. Slideshow, czyli pokaz archiwaliów (zdjęcia, plakaty, filmy) dotyczących kinematografu Junoda “Biograf” przy Piotrkowskiej 17 do efektów dźwiękowych i taperowania Suavasa Lewego, kompozytora i zbieracza dźwięków.
21.00. Koncert zespołu “Babu Król”
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Muzeum Miasta Łodzi na niedzielę [wystawa, warsztaty, spotkanie]
Warsztaty dla dzieci, obchody Europejskiego Dnia Dziedzictwa oraz oprowadzanie kuratorskie to pomysł na niedzielę w Muzeum Miasta Łodzi.
Z cyklu “Galeria Małego Mistrza” dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych. Poprowadzi je Paulina Dzwonkowska. Zajęcia rozpoczynają się o 12.30.
Muzeum Miasta Łodzi włączy się także w obchody Europejskiego Dnia Dziedzictwa. Z tej okazji odbędzie się spotkanie i debata (godz. 13:00) na temat żydowskich śladów w Łodzi.
A na koniec (godz. 17:00) finisażowe oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Jan Rubczak – marynista w podróży”
Moda w OFF Piotrkowska [pokazy]
Wschodzące gwiazdy światowej sceny haute couture i prêt-à-porter spotkają się w Łodzi na OFF Fashion Poland.
Jarosław Ewert, Milita Nikonorov, Maria Wiatrowska, Pandora Mexico czy Diamond Dust to tylko niektóre z zaplanowanych pokazów, które odbędą się 19 i 21 września w OFF Piotrkowska. To pierwsza edycja nowego, cyklicznego wydarzenia na modowej mapie Łodzi.
Organizatorzy stawiają na projektantów młodego pokolenia, którzy tworzą nietuzinkowe, autorskie kolekcje i są laureatami wielu konkursów modowych: – Zaprosiliśmy do współpracy dynamiczne osobowości, które stoją za nowoczesnymi, ale i luksusowymi markami odzieżowymi. Będziemy gościć np. Masiah Arrive, który ubiera Michelle Obamę, Aleksandrę Markowską – kostiumografa popularnego serialu telewizyjnego „Przepis na życie” czy Marion Roscher, stojącą za znaną marką Rockmädchen – mówi Justyna Szyszko, Dyrektor Zarządzająca OFF Fashion Weekend.
W programie między innymi dziesięć autorskich pokazów zagranicznych i polskich projektantów, warsztaty poświęcone modzie i designowi oraz OFF Fashion Movie Night.
Z kolei w sobotę (20 września) w ramach Working Saturday, będzie można wziąć udział w warsztatach poświęconych modzie, designowi i fotografii, m.in. bezpłatne warsztaty fotografii kulinarnej, które odbędą się o godzinie 11:00 w Drukarni Składzie Wina & Chleba.
W niedzielę wieczorem (21 września) w klubie Dom podczas OFF Fashion Movie Night, będzie można obejrzeć dziesięć filmów opisujących barwną historię współczesnej mody od czasów Belle Epoque, przez lata 20., 60. aż do obecnych. Będą to inspirujące rozmowy z projektantami takimi jak Marc Jacobs, Tom Ford, Garavani Valentino, Yohji Yamamoto oraz Alexander McQueen o modzie wysokiej i światowej klasy designie.
OFF Fashion Weekend będzie odbywał się co pół roku na OFF Piotrkowska w Łodzi. W imprezie weźmie udział około czterystu gości z Polski i Europy.
Plenerowa wystawa Pałacu Herbsta [ekspozycja]
W pasażu Schillera można oglądać wystawę plenerową “Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem”.
zieje rodziny Herbstów związane są z Łodzią i Sopotem. W Łodzi rozkwitała ich przemysłowa fortuna, tu mieli swoja siedzibę, w której obecnie mieści się Muzeum Pałac Herbsta. Sopot wybrali na miejsce wypoczynku, a potem stałego zamieszkania. W obu miastach angażowali się w działalność publiczną i filantropijną: wspierali budowę szpitali, przeznaczali znaczące kwoty na budowę świątyń różnych wyznań.
W roku 2014 MPH nawiązało współpracę z Muzeum Sopotu. Jej efektem jest m.in. wystawa plenerowa „Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem”, przygotowana przez Dorotę Berbelską, kierownik MPH, Magdalenę Michalską-Szałacką, kierownik Działu Edukacji MPH oraz Justynę Gibbs z Muzeum Sopotu. Ekspozycję, która pokazuje losy rodziny Herbstów oraz jej dwie siedziby: łódzką i sopocką.
Ekspozycja będzie otwarta do 20 października.
Słowo i Muzyka u Jezuitów [koncert]
Na koncerty chóralne, kameralne i oratoryjne zaprasza Kościół oo. Jezuitów w Łodzi.
W programie jubileuszowej, piątej edycji Międzynarodowego Festiwalu “Słowa i Muzyka” u Jezuitów znalazło się dziesięć koncertów. Przez ponad miesiąc (11 września – 19 października) w przestrzeni kościoła na Sienkiewicza 60 spotkają się zespoly kameralne, chóry dziecięce, orkiestry oraz soliści. Różnorodny repertuar, począwszy od muzyki dawnej, a skończywszy na utworach młodych łódzkich kompozytorów, wzbogacony został również o wieczory poetyckie.
Tegoroczną edycję Festiwalu zainauguruje, pochodzący z Łodzi, Chór Kameralny Vivid Singers pod dyrekcją Dawida Bera. W jego wykonaniu usłyszymy między innymi kompozycje Krzysztofa Grzeszczaka – kierownika artystycznego Festiwalu, wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi.
Zwieńczeniem muzyczno-słownych spotkań u Jezuitów będzie koncert finałowy w wykonaniu Elżbiety Grodzkiej-Łopuszyńskiej (sopran) oraz Juliana Gembalskeigo (organy). Muzykom towarzyszyć będzie polski aktor teatralny i filmowy – Jerzy Zelnik.
Na wszystkie koncerty obowiązuje wstęp wolny.
21 września, g. 19.00 – KONCERT ORKIESTROWY
Sławomira Wilga – skrzypce
Orkiestra Kameralna POLISH CAMERATA
Marek Głowacki – dyrygent
W programie: Mozart