Stacja dializ w Zgierzu. Dobro pacjenta a walka o miliony z NFZ…
Serial związany ze stacją dializ w Zgierzu powoli dobiega końca. Nowe rozwiązania zaczną funkcjonować 1 listopada. Do tego czasu jednak sytuacja dializowanych pacjentów jest niejasna.
O sprawie mówiliśmy już na antenie Radia Łódź i pisaliśmy na portalu (TUTAJ). Na początek przypomnijmy bezsporne fakty. Kontrakt na dializy w Zgierzu ma z NFZ spółka Davita. Umowa obowiązuje do końca października 2022 roku.
Jednym z warunków kontraktu jest to, że spółka musi mieć, gdzie świadczyć usługi. Robiła to w pomieszczeniach wynajętych od szpitala wojewódzkiego w Zgierzu. Umowa na najem jednak wygasła z końcem lipca, a spółka nie zdecydowała się podpisać umowy ze szpitalem na pozostały czas, czyli do końca października.
Zmienne dobro pacjentów
W ostatni piątek lipca spółka informowała, że umowę podpisze (…) ze względu na dobro pacjentów. Jednak już kilka dni później (2 sierpnia) przedstawiciele spółki Davita poinformowali, że nie dojdzie do podpisania umowy.
Jesteśmy w okresie bezumownym. Mimo to kontynuujemy leczenie pacjentów, ponieważ jest to zabieg ratujący życie mówiła Alicja Lewandowska-Wolińska w imieniu spółki Davita.
Spółka nie podpisała umowy mimo niezmienionych warunków finansowych przez zgierski szpital.
Kolejne dni przynosiły wymianę pism pomiędzy szpitalem a spółką oraz między spółką a Narodowym Funduszem Zdrowia. Tutaj Davita zapewniała, jak podaje nam NFZ, że są jedynie drobne problemy, ale pacjenci są bezpieczni i będą mieli ciągłość świadczeń.
Jeszcze na początku sierpnia spółka Davita zapewniała, że umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia jest realizowana w pełnym zakresie, a pacjenci są zaopiekowani medycznie mówi Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ.
Z naszych informacji wynika, że jeden z przedstawicieli spółki poinformował NFZ na piśmie, że Davita podpisała umowę ze szpitalem w Zgierzu i spółka Davita może dalej korzystać z pomieszczeń wynajmowanych przez szpital.
Pomimo publicznie złożonych deklaracji spółka Davita umowę ostatecznie odrzuciła. Trudno zrozumieć takie działanie, szczególnie że przedstawiciele tej firmy powołują się na dobro pacjentów mówi Agnieszka Jóźwik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu.
W tej sytuacji władze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Zgierzu zażądały od spółki Davita opuszczenia zajmowanych pomieszczeń. Termin ostateczny wyznaczono na 22 sierpnia. Oznacza to, że pacjenci w wynajmowanych od szpitala pomieszczeniach nie będą już dializowani. Taka sytuacja potrwa do końca października.
Ponieważ Davita musi wypełnić warunki kontraktu z NFZ i nie może pozostawić pacjentów bez opieki, powinna dowozić ich na dializy do innych stacji dializ. Nie będzie to nowa sytuacja dla pacjentów ze Zgierza, bo w czasie gdy Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu był jednoimiennym szpitalem covidowym, pacjenci na dializy wożeni byli do stacji w Kutnie.
Problem (nie)rozwiązany
Na początku sierpnia Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi ogłosił konkurs na usługi dializowania w Łódzkiem, w tym w Zgierzu. Do konkursu mogą zgłosić się podmioty medyczne, które mają odpowiednią kadrę (lekarza nefrologa, pielęgniarki z odpowiednim kursem dializowania) oraz specjalistyczny sprzęt i pomieszczenia w których można przeprowadzać dializy.
W postępowaniu udział weźmie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zgierzu. Nie wiadomo, czy wystartuje w tym postępowaniu spółka Davita, bo dzisiaj jej przedstawiciele nie widzieli możliwości udzielenia nam odpowiedzi na zadane przez nas pytania. Swoją zwłokę tłumaczyli w nadesłanej wiadomości e-mail tym, że najpierw będą rozmawiać z pacjentami, a później odpowiedzą na pytania
Jutro [red. 18 sierpnia] będziemy przedstawiać sytuację pacjentom i personelowi, po tych rozmowach przekażemy Państwu nasz komentarz do sytuacji czytamy.
Wartość kontraktu, który finalnie podpisze zwycięska placówka medyczna z NFZ to około 6 milionów rocznie. Do sprawy oczywiście będziemy wracać.