Czego nie można przywozić z wakacji? Izba Administracji Skarbowej wyjaśnia
Izba Administracji Skarbowej prowadzi akcję edukacyjną dla osób korzystających z łódzkiego lotniska. Chodzi o uświadomienie turystom, że nie przywożenie do kraju niektórych pamiątek z wakacji może być niezgodne z prawem.
Pasażerowie tuż przed odlotem mogą dowiedzieć się i zobaczyć czego nie powinni przywozić z wakacji, by nie narazić się na konsekwencje.
Zakaz przywożenia spreparowanych zwierząt
Przede wszystkim zabronione jest przywożenie do Polski wyrobów, które wykonane są ze zwierząt zagrożonych wyginięciem.
– Np. spreparowany żółw szylkretowy. Skorupa to jest właśnie szylkret, z którego kiedyś robiono np. oprawki do okularów, czy spinki do włosów. Jest on pod ścisłą ochroną. Dlatego pokazujemy, żeby nie przywozić także spreparowanych zwierząt, jak żółwie, jakieś ptaki, czy np. kajmany – podkreśla starszy aspirant Beata Bińczyk oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.
Maść ze sproszkowaną kością tygrysa
Szczególną uwagę należy zwrócić również przy zakupach specyfików medycznych np. produkcji chińskiej. W ich składzie też mogą się znaleźć zabronione w Polsce substancje.
– Mogą to być np. maści z różnego rodzaju wyciągami, np. kobry, czy pijawek lekarskich lub nalewki np. z żółcią niedźwiedzia. Pokazujemy też eksponaty takie jak plastry rozgrzewające, które zawierają sproszkowane kości tygrysa. Właśnie dlatego są objęte zakazem przywożenia ich do Unii Europejskiej.
Tychpamiątek nie przywozimy z zagranicy:
- muszli, koralowców
- wypchanych zwierząt np. krokodyli, drapieżnych ptaków,
- przedmiotów zrobionych ze skóry wilków, niedźwiedzi, węży, krokodyli i innych dzikich zwierząt (torebki, paski, odzież itp.)
- przedmiotów wykonanych z elementów zwierząt np. biżuterii z kości słoniowej, piór dzikich ptaków
- nalewek na kobrze lub z innymi płazami i gadami,
- produktów leczniczych, które zawierają pochodne zwierząt, np. tłuszcz z niedźwiedzia, wyciąg z pijawek lekarskich, sproszkowane kości tygrysa,
- roślin, w szczególności gatunków zagrożonych, np. roślinowadożernych, drewna tropikalnego.
Oprócz skonfiskowania przedmiotów, za ichpróbę wwiezienia do Polski dodatkowo może grozić kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.W najlepszym przypadku zapłacimywysoką grzywnę.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |