Kolejny apartamentowiec powstanie przy Nowym Centrum Łodzi. Jest też zgoda na zastąpienie biurowców “mieszkaniówką” w NCŁ
Przy ul. Lindleya 8 oraz Tramwajowej 7/9 powstanie nowy apartamentowiec. Radni zatwierdzili jego lokalizację podczas dzisiejszej sesji. Budynek zostanie wybudowany na pustym placu naprzeciwko siedziby MPK-Łódź. Zmienione też zostaną plany zagospodarowania Nowego Centrum Łodzi. Obok biurowców mogą powstać apartamentowce.
Kolejny apartamentowiec przy Tramwajowej
Bez zgody radnych inwestor nie mógłby wybudować nowego apartamentowca, bo korzysta on z zapisów lex developer, czyli specustawy mieszkaniowej. Co ona umożliwia? Budowę apartamentowców nawet na tych działkach, na których nie uwzględniono ich w planie miejscowym. Warunkiem jest tylko uzyskanie na to zgody samorządu. Z tego prawa skorzystał m.in. Piotr Misztal przy realizacji inwestycji przy ul. Piotrkowskiej.
O dziwo, na działkach przy ul. Lindleya 8 i Tramwajowej 7/9 bloków nie uwzględniono, chociaż bardzo ich dużo wzdłuż pobliskiej ul. Węglowej. I wybudował je ten sam deweloper, co uzyskał dzisiaj zgodę radnych na kolejny apartamentowiec. Projekt tej inwestycji przybliżyła Katarzyna Sudaj z Biura Architekta Miasta.
– Inwestycja spełnia wszystkie standardy urbanistyczne, bo jest dostęp do szkoły, do parku, go przystanku i jest zapewniona obsługa komunikacyjna – mówi Katarzyna Sudaj.
Nie będzie nowych bloków na Teofilowie
O ile obsługa komunikacyjna jest zapewniona, o tyle często osoby parkujące przy apartamentowcach przy ul. Węglowej, blokują przejazd komunikacji miejskiej. Notorycznie dochodzi tam do zatrzymani ruchu tramwajowego przez źle zaparkowane auta. Pozostaje więc mieć nadzieję, że razem z nowym, pięciokondygnacyjnym apartamentowcem przybędzie miejsc parkingowych.
Odnośnie budynku przy Lindleya 8 i Tramwajowej 7/9 radni przyjęli uchwałę 23 głosami. Tylko 6 samorządowców było przeciw. Natomiast Rada Miejska zablokowała projekt budowy bloków na Teofilowie przy ul. Cedry i Traktorowej. Dlaczego? Inwestor nie uzgodnił swojego projektu z Zarządem Dróg i Transportu. Aż 28 radnych było przeciwnych tej inwestycji, jeden wstrzymał się od głosu.
W NCŁ nie tylko biurowce
Głosy radnych bardziej podzieliły się podczas dyskusji o inwestycjach mieszkaniowych w Nowym Centrum Łodzi. Wynikała ona ze zmiany planów zagospodarowania rejonu al. Rodziny Scheiblerów, Tuwima, Kilińskiego i Kieślowskiego. Nowe Centrum było głównie planowane jako centrum biurowe, jednak w związku mi.in z pandemią i możliwością pracy zdalnej, powierzchnie biurowe są obecnie ograniczane. Alternatywą jest oczywiściefunkcja mieszkaniowa. Radosław Marzec, radny PiS, nie zgadza się nad zmianami w planach.
– Chcecie Łodzi dobrej tylko dla deweloperów, dlatego zmieniacie plan zagospodarowania przestrzennego. Zamiast wspaniałej budowli powstanie kolejne blokowisko, będzie to tak zwana sypialnia Łodzi o mało zróżnicowanej architekturze. Czy tam przyjadą turyści? Czy tam będą chcieli mieszkać łodzianie? Śmiem wątpić – podkreśla Radosław Marzec.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Radosław Marzec, radny PiS | audio (m4a) audio (oga) | |
Mateusz Walasek, radny KO | audio (m4a) audio (oga) |
Radny KO Mateusz Walasek powołał się na tzw. umowę zgierską porównując ją jako pierwowzór planu zagospodarowania miasta.
-Gdybyśmy stali twardo na stanowisku niezmienności planowania, to powinniśmy przestrzegać tego żeby ul. Piotrkowska była nadal zabudowana takimi budynkami, jakie w latach 20. XIX wieku. Dlatego też dokumenty planowania się zmieniają i w samym fakcie zmiany planowania nie ma nic złego, a wręcz przeciwnie – zaznacza Mateusz Walasek, radny KO.
Posłuchaj:
Uchwałę dotyczącą zmiany planu zagospodarowania przestrzennego poparło 24 radnych, natomiast 6 było przeciw. Dd głosu wstrzymało się 4 samorządowców.