Kilkadziesiąt tysięcy beczek z chemikaliami w Rogowcu. Mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo
Mieszkańcy Rogowca, w powiecie bełchatowskim, którzy mieszkają w pobliżu składowiska porzuconych chemikaliów, niepokoją się o własne zdrowie i bezpieczeństwo. W ciągu ostatnich dni strażacy aż dwukrotnie interweniowali w sprawie eksplodujących mauzerów, w których znajduje się chemiczna ciecz.
Bomba ekologiczna w Rogowcu
Pojemniki wypełnione chemikaliami znajdują się w odległości około 100-200 metrów od najbliższych zabudowań.Szacuje się, że mauzerów i beczekmoże być nawet40-50 tysięcy. Mieszkańcy Rogowca nie tylko obawiają się o swoje bezpieczeństwo, ale i narzekają, że porzucone beczki mocno uprzykrzają im życie. – Był jeden huk. Od temperatury wyrywają się dekle metalowych beczek – opowiada jeden z mieszkańców. – To jest bomba. W powietrzu czuć rozpuszczalniki, jakieś smary – dodaje inny. – Smród jest niemiłosierny. Jak są deszcze, całe podwórko stoi w wodzie. Wygląda tak, jakby ktoś dolał paliwo – komentuje jedna mieszkanka podbełchatowskiej miejscowości.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Kilkadziesiąt tysięcy beczek z chemikaliami w Rogowcu. Mieszkańcy obawiają się o swoje bezpieczeństwo | audio (m4a) audio (oga) |
W ostatnich dniach strażacy aż dwukrotnie interweniowali w sprawie eksplodujących pojemników. Mieszkańcy pytają, kiedy chemikalia znikną.
Kto posprząta odpady?
Niespełna miesiąc temu Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął spór kompetencyjny w tej sprawie, między Starostwem Powiatowym w Bełchatowie a Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Jako organ właściwy do uprzątnięcia odpadów NSA wskazał marszałka województwa łódzkiego.
Wszczynamy postępowanie egzekucyjne, konieczne będzie przeprowadzenie ekspertyzy. Da nam odpowiedź na pytanie, co można zrobić z tymi odpadami. Po uzyskaniu ekspertyzy będziemy wszczynać postępowanie wyłaniające firmę, która będzie sprzątała w zastępstwie – mówi Edyta Marcinkowska, dyrektor Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Decyzje na zbieranie odpadów w tym przypadku wydało bełchatowskie starostwo, ale po zmianie przepisów w 2018 roku, to urzędy marszałkowskie są organami właściwymi w sprawach decyzji na zbieranie odpadów powyżej 3 tys. ton.
Sprawą nielegalnego składowiska w Rogowcu zajmuje się prokuratura z Katowic. Prowadzi duże śmieciowe postępowanie.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |