Wtorek, 16 września
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Wrzesień 1939 roku na wystawie [wernisaż]
Walki z września 1939 roku oraz propagandowy wymiar działań niemiecki to główne tematy wystawy w Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
Ekspozycja “Wrzesień 1939. Pamiętamy” została przygotowana w związku z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wystawa ma charakter monograficzny, przeglądowy z uwzględnieniem jej charakteru edukacyjnego.
Za pomocą ikonografii próbuje odpowiedzieć na pytania na czym polegał kult Hiltera i w jaki sposób próbowana usprawiedliwiać atak na Polskę.W części gablotowej zaprezentowano elementy wyposażenia i uzbrojenia polskiej armii.
Folder towarzyszący wystawie zawiera kalendarium kampanii wrześniowej ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń w Łodzi i na Ziemi Łódzkiej oraz działań Armii „Łódź”.
Otwarcie wystawy zaplanowano na wtorek, 16 wrześnie o godzinie 13:00 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych Oddział Martyrologii Radogoszcz, ul. Zgierska 147.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Świat według Garpa [film]
Kolejny film z Robinem Williamsem we Wtorkowym Kinie Szafy.
Rok 1944 r. Pielęgniarka Jenny Fields powiadamia rodziców o narodzinach syna, poczętego w wyjątkowo nietypowych okolicznościach. T. S. Garp (w tej roli Williams) wychowuje się w szkole z internatem, w której pracuje jego matka. Dorasta, tęskniąc za ojcem, którego nigdy nie widział. Marzy o karierze pisarza, jednocześnie z zapałem trenuje wrestling.
Jego matka również próbuje sił jako pisarka – jej autobiograficzna powieść „Seksualnie podejrzana” odnosi ogromny sukces, zwłaszcza wśród feministek. Garp poślubia córkę trenera, pisze kolejne powieści, rodzą się dzieci, nic nie zapowiada tragedii…
Projekcja filmu odbędzie się w Szafie we wtorek 16 września. O godzinie 18:00 projekcja dla niepalących, a o 21 – seans z dymkiem. Wstęp wolny.
Jerzy Wójcik. Sformowana energia [wystawa]
Monograficzna wystawa poświęcona operatorowi filmowemu – Jerzemu Wójcikowi do zobaczenia w Muzeum Kinematografii.
Na ekspozycję złożyły się materiały ilustrujące dorobek profesora Wójcika w sztuce operatorskiej oraz w reżyserii. Zobaczymy również ponad trzydzieści plakatów oraz fragmenty filmów dokumentalnych.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie bogatowo ilustrowany katalog. W Kinematografie zainaugurowany zostanie również przegląd filmów, do których zdjęcia wykonał Jerzy Wójcik – miedzy innymi “Eroica” Andrzeja Munka, czy “Popiół i diament” Andrzeja Wajdy.
Wystawę “Jerzy Wójcik. Sformowana energia” będzie można oglądać między 12, a 21 września w Muzeum Kinematografii na Placu Zwycięstwa. Wstęp wolny.