JAK ODPOWIADAĆ NA OGŁOSZENIA O PRACĘ?
Wszędzie mówi się o tym, jakich zwrotów nie pisać w mailu do pracodawcy i czego unikać. Mimo teoretycznej łatwości w napisaniu maila jeden zły zwrot może przekreślić Twoje szanse na zdobycie pracy. Sprawdź więc, jak odpowiadać na zgłoszenia o pracę!
1. Nie odpowiadaj na podejrzane ogłoszenia
Jeżeli poszukujesz pracy, sprawdzaj zawsze oferty dostępne na zaufanych stronach. Należą do nich takie serwisy jak np. Pracuj.pl, gdzie wszystkie ogłoszenia są sprawdzane, a pracodawcy weryfikowani. Strony, gdzie każdy może zamieścić ogłoszenie w bardzo szybki sposób, często są pełne podejrzanych ofert pracy, które są jedynie próbą wyłudzenia danych. Wystrzegaj się ich i nie wysyłaj wiadomości zwrotnych. Prawidłowe ogłoszenie powinno zawierać m.in. nazwę i dane kontaktowe do firmy oraz informację o lokalizacji placówki.
2. Sprawdź uważnie wymagania w ogłoszeniu
Przed wysłaniem wiadomości sprawdź koniecznie ogłoszenie o pracę pod kątem wymaganych dokumentów czy formułki RODO. Jeżeli jest ona inna niż ta standardowa, dodaj ją CV. Bez tego Twój dokument może zostać odrzucony, co znacznie obniża Twoje szanse na zdobycie pracy. Jednocześnie, jeżeli pracodawca wymaga podania numeru referencyjnego, dołączenia listu motywacyjnego czy referencji, koniecznie sprawdź wszystkie załączniki.
3. Zwróć uwagę na temat i załączniki w mailu
Podczas pisania maila zwróć szczególną uwagę na załączniki i ich nazewnictwo oraz temat maila. Plik z CV nazwij najlepiej CV_Imię_Nazwisko. Dokumenty nazwane CV1 czy CV.PDF najczęściej gubią się pośród wielu innych, przez co pracodawca może nieuważnie przeoczyć Twoją aplikację. Natomiast w temacie maila zwróć uwagę na umieszczenie w nim nazwy stanowiska oraz numeru referencyjnego.
4. Treść maila jak napisać?
Mail do pracodawcy w odpowiedzi na ofertę pracy powinien być krótki, ale też treściwy. Możesz w nim zawrzeć informacje dotyczące swojego wykształcenia, wspomnieć, dlaczego chcesz pracować w tej firmie. Postaraj się również określić swoją dyspozycyjność. Wystrzegaj się używania potocznych zwrotów, skrótów czy emoji nie są one profesjonalne i mogą zostać źle odebrane przez pracodawcę. Pamiętaj również o zwrotach grzecznościowych na początku i końcu maila. Takim sposobem cała treść wiadomości będzie spójna, a pracodawca będzie mógł od razu zauważyć, na jakie stanowisko została wysłana aplikacja i zapoznać się z Twoimi dokumentami aplikacyjnymi.
Zastanawiasz się jak zmienić pracę?
Odwiedź porady.pracuj.pl.
Znajdziesz tam praktyczne wskazówki dotyczące tego jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz w jaki sposób napisać profesjonalne CV czy list motywacyjny.
