Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne. Co czwarty Polak ma zaburzenia lękowe i depresyjne
Uzależnienia, zaburzenia lękowe i depresyjne – to obecnie najczęściej występujące zaburzenia psychiczne. Jak podkreśla prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii, ze Szpitala Psychiatrycznego im. Józefa Babińskiego w Łodzi, doświadcza ich średnio co czwarty Polak.
COVID-19 a zdrowie psychiczne
Okazuje się, że pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na zdrowie psychiczne społeczeństwa. Badanie EZOP II pokazało, że zaburzenia psychiczne to problem co czwartego Polaka. – Zaburzenia psychiczne są największym wyzwaniem dla współczesnych społeczeństw. Polska pod tym względem nie różni się od innych krajów Europy. Badanie EZOP II wykazało, że rozpowszechnienie zaburzeń psychicznych w Polsce sięga 26 procent. Oznacza to, że z tego grona osób ktoś miał, ma, lub będzie miał jakieś zaburzenie psychiczne – wyjaśnia prof. Piotr Gałecki.
Jak sobie radzić z zaburzeniami psychicznymi?
W radzeniu sobie z zaburzeniami najważniejsza jest profilaktyka i dbanie o zdrowie psychiczne. W cięższych postaciach zaburzeń stosowana jest farmakoterapia. – W grupie uzależnień, zaburzeń lękowych i depresyjnych są dostępne wszystkie możliwe leki. Są one refundowane lub ich cena nie stanowi ograniczenia dla pacjentów – mówi krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii.
Kompleksową pomocą m.in. dla osób z zaburzeniami mają zająć się powstające w całej Polsce Centra Zdrowia Psychicznego. Jak dotąd ich zasięg obejmuje 1/3 powierzchni Polski.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, A TAKŻE WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ZDROWIA |