Jak zrobić dobrą kawę?
Smaczny napar z owoców kawowca ma wiele obliczy, a każde z nich swoich zwolenników.
Artykuł partnera
Kawa kawie nierówna. Jedni preferują szybką małą czarną z ekspresu, inni najchętniej sięgają po latte, dla jeszcze innych tradycyjna kawa po turecku to klasyka gatunku, której nic nie zastąpi. Aktualnie na rynku dostępna jest cała gama sprzętów przeznaczonych do parzenia tego aromatycznego napoju. Długa jest także lista rodzajów kaw oraz dodatków, które podkreślą ich smak, wydobywają z nich to, co najlepsze lub pozwalają stworzyć coś absolutnie wyjątkowego. Dobra kawa to przede wszystkim określenie mocno subiektywne i każdy rozumie je na swój sposób. Na szczęście szeroka różnorodność daje wiele możliwości.
Wybór urządzenia do parzenia kawy
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo narzędzi pozwalających przygotować kawę, jest dostępnych na rynku. Poszczególne z nich wiążą się ściśle z kulturą dalekich krajów, lecz aktualnie bez problemu można je dostać również w Polsce. Sposób parzenia kawy ma ogromny wpływ na jej smak.
- Kawiarka– pochodzi z Włoch i do dziś jest tam uznawana za mistrzynię parzenia kawy. Wyglądem przypomina czajniczek, który stawia się na kuchence. Zaletą kawiarki jest niska cena, wadą fakt, że zawsze należy zrobić porcję odpowiadającą wielkościom zbiorniczków. Jeśli więc czasem chcesz przygotować 1 filiżankę, a czasem 4, musisz mieć dwie różne kawiarki lub robić kawy po kolei. Kawa z kawiarki należy do bardzo intensywnych.
- French press– to dzbanek z tłokiem, za pomocą którego przygotujesz zarówno kawę, jak i herbatę sypaną. Smak zaparzonej w ten sposób kawy jest wyrazisty. Pamiętaj jednak, by nie pozostawiać napoju na długo w dzbanku, lecz przelać go po około 8-10 minutach od zalania wodą.
- Chemex– z wyglądu przypomina wazon. Niegdyś stanowił podstawowe urządzenie do parzenia kawy w Ameryce. Napar z niego należy do subtelnych i łagodnych. Parzenie kawy w chemexie wymaga czasu, dlatego najlepiej nadaje się na przygotowanie popołudniowego napoju.
- Tygielek– służy do parzenia tradycyjnej kawy po turecku. Tu również wymagana jest Twoja uwaga i zaangażowanie. Należy stawiać tygielek na ogniu i zdejmować go kilkakrotnie, uważając, by nie doprowadzić kawy do wrzenia. Z reguły pije się ją czarną w małych filiżankach. Można dodać odrobiny kardamonu, by uzyskać niepowtarzalny smak.
- Aeropress– sprytne urządzenie, które nie zajmuje wiele miejsca. Sprawdzi się podczas wyjazdów, a nawet na biwaku. Przypomina dużą, szklaną strzykawkę i zasada jego działania jest podobna. Kawa z aeropressu jest kwaskowa, lekko mętna. Jeśli mocno zmielisz ziarna, wystarczy 1,5 minuty na to, by napój był gotowy. Dzięki krótkiemu czasowi parzenia unikniesz posmaku goryczy.
Sprawdź ciekawostki o urządzeniach do parzenia kawy oraz pomysły na pyszne przekąski do niej nahttps://piekne-rzeczy.pl/.
Sekrety dobrej kawy
Jeśli już masz swoje ulubione urządzenie do parzenia naparu lub wciąż szukasz tego najlepszego, pamiętaj o poniższych radach:
- używaj kawy świeżo mielonej – ziarna są najbardziej wartościowe w ciągu 30 minut od zmielenia. Ich grubość powinna być dostosowana do metody parzenia;
- pilnuj temperatury wody – jeśli zalewasz ziarna gorącą wodą, nie stosuj wrzątku. Optymalna temperatura to 88-94 stopnie;
- przechowuj kawę w szczelnie zamkniętym pojemniku, do którego nie ma dostępu światło;
- najlepiej sięgaj po kawę wypalaną maksymalnie 3 miesiące temu, pomimo daty ważności na opakowaniu, z czasem traci ona swoje walory smakowe.
Więcej o dobrej kawie dowiesz się ze stronykawowy.info.