W Łodzi powstaje Plan Alzheimerowski
Eksperci z całej Polski debatują w Łodzi nad sytuacją chorych na Alzheimera i ich opiekunów. W Polsce do 2025 roku ma powstać strategia działania w przypadku diagnozy tej choroby – tak zwany Plan Alzheimerowski.

Jego założenia są teraz analizowane w Ministerstwie Zdrowia. – W Europie już 14 krajów ma wdrożonych taki plan, dzięki czemu wyznaczone są np. ścieżki diagnostyczne, ale też sposób opieki nad chorym i jego opiekunem– mówi prezes stowarzyszenia Alzheimer Polska Zygmunt Wierzyński.
W ramach łódzkiej konferencji, która potrwa do11 czerwca w Urzędzie Miasta Łodzi, zaplanowano wystąpienia ekspertów, a także warsztaty dla opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie przygotowało dla nich również specjalną publikację.
Odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące Alzheimera
– Opiekunowie osób chorujących na choroby otępienne zadają pytania – np. jak radzić sobie z zachowaniami i emocjami podopiecznych? Tu są krótkie i treściwe odpowiedzi, które bardzo pomagają zrozumieć opiekunom chorobę, która wcale nie jest taka oczywista i jasna – mówi Maja Maciaszczyk z ŁTA.
Szacuje się, że na choroby otępienne cierpi w Polsce pół miliona osób. Ponad 300 tysięcy to chorzy na Alzheimera.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |