Flozyny kluczowe w leczeniu – konferencja ekspertów w Światowy Dzień Świadomości Niewydolności Serca 2022
Jak wydłużyć i poprawić jakość życia pacjentów z niewydolnością serca? O tym rozmawiają w Łodzi eksperci na dorocznej ogólnopolskiej konferencji Asocjacji Niewydolności Serca PTK, która jest częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Niewydolności Serca.
Przełom w leczeniu chorych na niewydolność serca
Jak podkreśla profesor Małgorzata Lelonek z łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki wprowadzeniu nowych międzynarodowych wytycznych, w leczeniu chorych nastąpił przełom. – Te leki dołożone do standardowego leczenia niewydolności serca znacznie poprawiają rokowanie tej populacji chorych. Przedłużają życie, zmniejszają ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca, poprawiają jakość życia pacjenta.
Czytaj także: Leczenie niewydolności serca tematem konferencji “W Sercu Łodzi”
Część nowych leków od niedawna jest także dostępna dla polskich pacjentów. – Jeśli chodzi o farmakoterapię, od 1 maja flozyny, czyli leki dla pacjentów z cukrzycą, są refundowane. Bardzo cieszymy się jako środowisko kardiologiczne. Ta możliwość w tej chwili się pojawiła.
Mimo tej refundacji, mówią specjaliści, polscy pacjenci wciąż nie mają dostępu do innych nowoczesnych terapii. Chodzi między innymi o leki, system zdalnego monitorowania stanu zdrowia czy koordynowaną opiekę pozaszpitalną.
Zatrważające fakty o chorobie układu krążenia
Jak przypominają organizatorzy konferencji, niewydolność serca w Polsce w 2022 roku to:
- 1,2 miliona chorych;
- rokowanie gorsze niż w przypadku wielu nowotworów;
- wciąż rosnący dług kardiologiczny po pandemii COVID-19.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, A TAKŻE WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ZDROWIA |