5 kroków do wyboru odpowiednich butów piłkarskich
Piłka nożna należy do najprostszych sportów na świecie i również dzięki temu zdobyła sobie tak wielką popularność. Kiedy jednak zagłębić się w jej świat, dostrzeżemy sporo detali, które wpływają na ostateczny obraz gry, ale i formę konkretnego piłkarza. Jednym z nich jest wybór odpowiednich butów do gry w piłkę. Dotyczy to zawodników na każdym poziomie – od tych, którzy rekreacyjnie grają z przyjaciółmi, po gwiazdy Ligi Mistrzów.
Artykuł partnera
![5 kroków do wyboru odpowiednich butów piłkarskich 1 79063 7b5c8322172d7ed586f2110e42284302](/wp-content/archiwum/files/79063-7b5c8322172d7ed586f2110e42284302.jpg)
Dobrze dobranekorki piłkarskieto gwarancja pewnych kroków na boisku, wygody i komfortu. Konkretne modele mogą nawet pomóc zawodnikom w wykonywaniu zadań przypisanych do ich pozycji. Przede wszystkim mają jednak zapewnić odpowiednią przyczepność i komfort stopy. By podjąć dobrą decyzję, wystarczy wykonać przed zakupem pięć kroków.
1. Określ poziom i cenę butów
Stwierdzenie, że jakość butów piłkarskich warunkuje ich cena, nie będzie żadnym odkryciem. W przypadku korkówprzedział cenowy określa również ich poziom. Najtańsze są korki rekreacyjne, przeznaczone do okazyjnych gierek. Solidne modele tej klasy są dostępne za około 200 zł, cena rośnie, jeśli chcemy kupić obuwie najbardziej znanych marek.
Półkę wyżej znajdują się korki półprofesjonalne. Za cenę około 600-700 złotych otrzymamy buty bardzo podobne do tych, w których grają najlepsi piłkarze. Brakować będzie detali – najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.
Najdroższe są profesjonalne korki, zwykle w cenie ponad 1000 złotych. To modele identyczne do tych używanych przez profesjonalnych piłkarzy. Pełno w nich nowinek technicznych i systemów wspierających stopę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich nawet w czasie meczów z przyjaciółmi.
2. Dopasuj buty piłkarskie do nawierzchni
W każdym z przedziałów cenowych znajdziemy korki dopasowane do różnych rodzajów nawierzchni.Decyduje o tym podeszwa. Zawodowi piłkarze decydują się na jeden z dwóch modeli na naturalną trawę. Pierwszy to SG, czyli tak zwane wkręty. To buty, które mają metalowe, wkręcane kołki. Czasami są wzbogacone o dodatkowe, niższe kołki z plastiku. Warto wybierać je na miękkie, grząskie murawy. Gdy trawa jest sucha, a podłoże twarde, lepiej wybrać podeszwę FG, czyli tzw. lanki – korki odlane z tworzywa sztucznego.
Coraz częściej w piłkę gra się na sztucznej trawie.Na pełnowymiarowych boiskach z taką murawą najlepiej gra się w korkach z podeszwą AG. To kołki okrągłe, nieco krótsze niż te na naturalną trawę. Alternatywą stosowaną przede wszystkim na tzw. orlikach są korki TF, zwane turfami. Ich podeszwy są pokryte mnóstwem niskich wypustek.
Ostatni rodzaj butów to popularne halówki, czyliobuwie piłkarskie z podeszwą IC. Jest wykonana na bazie kauczuku i pokryta rowkami, które poprawiają przyczepność na parkiecie, tartanie czy asfalcie.
Więcej informacji o tym, jak dopasować buty piłkarskie do nawierzchni, znajdziesz nahttp://spilkarza.pl/.
3. Wybierz materiał cholewki
Kiedy dobierzemy już odpowiednią podeszwę, zwróćmy uwagę na cholewkę. W tym przypadku do wyboru mamybuty wykonane z syntetycznych tworzyw oraz naturalnej skóry. Te pierwsze często mają dodatkowe wypustki ułatwiające kontrolę nad piłką. Buty skórzane mogą być z kolei wykonane ze skóry cielęcej lub kangurzej, często są bardziej wytrzymałe. Najwięcej zależy od własnych preferencji – warto sprawdzić, w jakiej cholewce będziemy czuć się bardziej komfortowo.
4. Dobierz odpowiedni rozmiar
Z materiałem cholewki powiązany jest wybór odpowiedniego rozmiaru butów piłkarski. Przede wszystkim warto pamiętać, że nie powinien być większy niż ten, z którego korzystamy na co dzień.Najlepiej w piłkę gra się w dobrze dopasowanych butach.
Jeśli zdecydujemy się na buty ze skóry, rozsądne będzie nawet postawienie na obuwie o pół rozmiaru mniejsze niż zazwyczaj. Takie buty piłkarskie po jednym czy dwóch meczach nieco się rozbiją, zwiększając swoją objętość. Pamiętajmy też, byodpowiednio dopasować cholewkę do szerokości stopy– buty dzielą się na węższe i szersze.
5 Wskaż producenta i model
Wbrew pozoromwybór marki obuwia to dopiero ostatni krok przed zakupem. Ważniejsze są cztery poprzednie. Jeśli wśród butów ulubionego producenta nie ma modelu, który spełnia wszystkie nasze wymagania, nie warto na siłę sięgać po wątpliwe rozwiązania.
Obok wyboru samej marki ważne jest dobranie odpowiedniego modelu.Większość najbardziej znanych firm produkuje kilka linii obuwia. Jedne są wyprofilowane pod wymagania sprinterów, inne bardziej elastyczne. Warto pamiętać o tym przy dokonywaniu zakupu i poznać wcześniej specyfikację konkretnego modelu.