Noc Muzeów 2022. Tej nocy nie spędzaj w domu
W sobotę (14 maja) do Łodzi po pandemicznej przerwie wróciła tradycyjna Noc Muzeów. Swoją ofertę prezentują, m.in. Muzeum Sztuki, Muzeum Historii Miasta Łodzi i Lapidarium. Atrakcji nie brakuje także w regionie.
Dla zwiedzających otwarte będą nie tylko muzea – mówi wiceprezydent Łodzi, Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
– Zapraszam serdecznie to teatrów i do bibliotek, nie tylko do instytucji miejskich – podkreśla wiceprezydent Łodzi.
Linią M do muzeów
Do muzeów można dostać się specjalną linią M, którakursuje na trasie od pl. Niepodległości do zajezdni Muzealnej Brus.
– Pojawi się specjalna linia M obsługiwana zabytkowymi autobusami, czyli kultowymi ikarusami i jelczami z lat 80. Autobusem można dojechać między innymi do Zajezdni Muzealnej Brus – mówi Tomasz Andrzejewski.
Trasa linii M:
NIEPODLEGŁOŚCI – Piotrkowska, Tymienieckiego, Przędzalniana, Milionowa, Śmigłego-Rydza, Kopcińskiego, Wydawnicza, Piłsudskiego, Kilińskiego, Rodziny Poznańskich, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Grohmanów, Wierzbowa, Narutowicza, pl. Dąbrowskiego, Sterlinga, Pomorska, pl. Wolności, Legionów, Gdańska, Zielona, Legionów, Konstantynowska ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS
ZAJEZDNIA MUZEALNA BRUS Konstantynowska, Legionów, Zielona, Gdańska, Legionów, pl. Wolności, Pomorska, Sterlinga, pl. Dąbrowskiego, Narutowicza, Wierzbowa, Rodziny Grohmanów, Rodziny Scheiblerów, Rodziny Poznańskich, Kilińskiego, Piłsudskiego, Śmigłego-Rydza, Tymienieckiego, Piotrkowska PL. NIEPODLEGŁOŚCI
Dodatkowo wydłużone zostanie kursowanie linii 2B, 10AB, 11, 57 i 86, a linie nocne będą obsługiwane taborem przegubowym.
Radiowa Noc Muzeów
Oczywiście nie można zapomnieć o Radiowej Nocy Muzeów. W Radiu Łódź czeka na Was moc atrakcji m.in.pokażemy radiową “kuchnię”, zobaczycie, jak wygląda praca dziennikarza i realizatora. Będzie można spróbować swoich sił przed mikrofonem i poczuć się, jak rasowy reporter.Zaplanowaliśmy wystawę starych odbiorników, a w legendarnym studio koncertowym im. H. Debicha czekać będzie na Was muzyczna niespodzianka.
Wstęp na Radiową Noc Muzeów będą miały te osoby, które zdążyły się zapisać na jedną z czterech wycieczek.
Laboratorium eksperymentów w bibliotece
Sporo atrakcji na Noc Muzeów przygotowano również w łódzkich instytucjach kultury podlegających pod Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz w regionie.
Historia lokomotyw lub Plastusia
Zduńskowolanie mogą wybrać się z wizytą do Skansenu Lokomotyw w Karsznicach, gdzie można obejrzeć nie tylko stare pojazdy, ale również makietę Karsznic z kolejką elektryczną. Alternatywą do skansenu jest oczywiście do Muzeum Historii Miasta,gdzie specjalnie na tę okazję przygotowano wystawę o dawnym klubie muzycznym Plastuś działającym w tym mieście od początku lat 60-tych.
– Świetność miał w latach 60. i w pierwszej połowie lat 70. Tam się spotykała się przede wszystkim młodzież licealna, ale też młodzież pracująca, spragniona posłuchania muzyki mówi dyrektor tego muzeum Tomasz Polkowski.
Skansen Lokomotyw można będzie zwiedzać między 16:00 a 21:00 natomiast Muzeum Historii Miasta od 18:00 do 23:00.
Wyjątkowo oświetlone parowozy
Oczywiście w sobotnią noc można też zwiedzić Parowozownię Skierniewice. Tym bardziej, że bogata kolekcja taboru kolejowego zostanie tej nocy wyjątkowo podświetlona. Co ważne, do parowozowni można dojechać bezpłatnym autobusem.
Czytaj:Parowozownia Skierniewice zaprasza na dzień otwarty [ZDJĘCIA]
W klimacie PRL
Natomiast Muzeum Historyczne Skierniewic zaprasza na Noc Muzeów w klimacie PRL, podczas której będzie można odwiedzić posterunek MO, wziąć udział w zabawach z tamtych lat i obejrzeć wystawę “Sentymenty PRL”.
– Mamy lalki z tego okresu, plakaty filmowe, żołnierzyki ręcznie malowane, zestaw naczyń ozdobnych, kryształy – wylicza kurator wystawy Michał Gałęzowski.
Nocą w pałacu
Z kolei Muzeum w Nieborowie zaplanowało Noc Muzeów w formie wieczornego zwiedzania ekspozycji w Pałacu Radziwiłłów. Oprowadzanie odbywać się będzie o wyznaczonych godzinach, czyli o godz.18,19, 20, 21.
Fireshow w grodzisku
Pierwszą Noc Muzeów w swojej historii organizuje też Grodzisko w Tumie, gdzie zaplanowano m.in. fireshow.
– Żeby taki widok zobaczyć, po jednej stronie kolegiata, po drugiej Łęczyca z zamkiem, na pewno warto- Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Siwy dym w BWA
Miłośnicy sztuki powinni z kolei zajrzeć do sieradzkiego Biura Wystaw Artystycznych, gdzie zaplanowano pokaz “Siwy dym. Wypał Raku”, czyli wypadł ceramiki metodą raku.
Męczarnia to podstawa
W Wieluniu zaplanowano na sobotnią noc zwiedzanie Baszty Męczarni w towarzystwie kata i rycerzy. Przed basztą staną stoiska w średniowiecznym stylu, gdzie przewidziano takie atrakcje, jak wybijanie wieluńskiego denara, wytwarzanie wyrobów z gliny czy rozpalanie ognia tradycyjnymi metodami.
Dokop się prawdy
O ile w Wieluniu sobotnia noc upłynie w średniowiecznym klimacie, o tyle w Bełchatowie hasło przewodnie to detektywistyka.
– Mogę uchylić rąbka tajemnicy i zdradzę, że z ekspozycji PGE Giganty Mocy zniknie bardzo ważny eksponat. Uczestnicy Nocy Muzeów będą musieli odtworzyć przebieg zderzeń i ustalić, co się stało – mówi Agata Śmigiel-Ławska z Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie.
W programie są też warsztaty z robotyki i warsztaty psychologiczno-grafologiczne, podczas których będzie można dowiedzieć się czegoś na temat swojego charakteru pisma.
Noc Muzeów z Gigantami Mocy rozpocznie się o godz. 18 i potrwa do godz. 22.
Od młynów po pancerny transporter
Noc Muzeów odbędzie się także w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Zwiedzanie odbywać się będzie w klimacie magii i wierzeń ludowych. Warto przy okazji zajrzeć do stojącego tam starego młyna. Został on przeniesiony do skansenu ponad 20 lat temu w Kuźnicy Żerechowskiej. Wśród zgromadzonych tam eksponatów na uwagę zasługują miniatury starych młynów, wykonanych przez Jana Ekiela, młynarza ze Zgierza.
-Jesteśmy jedyną placówką posiadającą chyba całą kolekcję młynów przez niego zrobionych, bo mamy młyn wodny, wiatrakowy, kieratowy, pływający, wojskowy i chiński. Modele są przystosowane do tego by każdy mógł zobaczyć, jak młyn pracował – mówiKinga Maciaszczyk Bednarek ze skansenu.
Po zmroku drewniane budynki, takie jak wspomniany młyn wodny, będzie można podziwiać w kolorowej iluminacji. Noc Muzeów w Skansenie Rzeki Pilicy rozpocznie się o godz. 16 i potrwa do godz. 23.
A jeżeli już będziecie w Tomaszowie Mazowieckim warto o godz. 16 odwiedzić miejscowe muzeum, gdzie odbędzie się prezentacja transportera opancerzonego Rosi, wydobytego niedawno z dna Pilicy.
Warto też zajrzeć do Grot Nagórzyckich. Tam także od 16.00 do 23.00 wiele atrakcji.
Nazwa | Plik | Autor |
Noc Muzeów 2022 | audio (m4a) audio (oga) |
WIĘCEJ INFORMACJIO KULTURALNEJ ŁODZI I REGIONIE. SPRAWDŹ TEŻ NASZ KALENDARZ WYDARZEŃ. |