Drugi dzień matur. Egzamin pisemny z matematyki
Drugiego dnia tegorocznych matur absolwenci szkół średnich piszą egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. To jeden z czterech obowiązkowych egzaminów.
Matura 2022. Czas na matematykę
Egzamin z matematyki do jedno z największych wyzwań, jakie stoi przed maturzystami. Ci zaznaczają, że zdecydowanie słabiej radzą sobie z przedmiotami ścisłymi. Starcie maturzystów z królową nauk rozpoczęło się o punktualnie o godzinie 9.00 – potrwa 170 minut. Absolwentów szkół średnich czekają matematyczne zmagania zarówno z zadaniami zamkniętymi (28 punktów do zdobycia), jak i otwartymi (17 pkt) krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi.
Łącznie maturzyści na egzaminie z matematyki mogą uzyskać 45 punktów.
Warto podkreślić, że podczas pisania egzaminu maturzyści, oprócz czarnego długopisu, mogą mieć ze sobą: linijkę, cyrkiel oraz podstawową wersję kalkulatora. Każdy z piszących musi mieć przy sobie także dowód osobisty.
Ostatnie takie roczniki
W całej Polsce maturę zdaje prawie 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów i techników. A także 105 tys. osób, które nie zdały w latach ubiegłych i ci, którzy chcą poprawić wynik. Egzamin napisze też 41 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po rozpoczęciu wojny.
Osoby, które zdają maturę w 2022 roku to ostatni rocznik trzyletniego liceum, i jednocześnie ostatni rocznik, który kończył gimnazjum. Dziś (5 maja) także matura z historii muzyki. Ten egzamin zacznie się o godz. 14.00.
Prace maturzystów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Świadectwa zostaną przesłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 5 lipca. Tego samego dnia ogłoszone zostaną również ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu #matura.
Szczegóły: https://t.co/V9Eyr3DP4t pic.twitter.com/UpPxbwEadE
Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 4, 2022
Na początek był język polski
Tegoroczne matury rozpoczęły się w środę (4 maja). Tradycyjnie na początek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści mieli za zadanie wypełnić test sprawdzający, m.in. czytanie ze zrozumieniem, a następnie napisać rozprawkę lub analizę utworu poetyckiego.
Sprawdź, z jakimi zadaniami musieli uporać się maturzyści – TUTAJ.
Każdy maturzysta, podobnie jak w latach poprzednich, musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego nowożytnego. Obowiązkowo musi przystąpić także do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów na poziomie rozszerzonym.
Wśród przedmiotów do wyboru są:
- biologia,
- chemia,
- filozofia,
- fizyka,
- geografia,
- historia,
- historia sztuki,
- historia muzyki,
- informatyka,
- język łaciński i kultura antyczna,
- wiedza o społeczeństwie,
- języki mniejszości narodowych i etnicznych,
- język regionalny,
- matematyka,
- język polski,
- języki obce nowożytne.
Prawie 290 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia oraz szkół artystycznych przystąpiło dziś do pisemnego egzaminu z j. polskiego na poziomie podstawowym.
Więcej o #matura znajdą Państwo tutaj: https://t.co/V9Eyr3DP4t pic.twitter.com/vgyoevWoEV
Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) May 4, 2022
WIĘCEJ INFORMACJI O EDUKACJI W ŁODZI I REGIONIE. ZNAJDZIESZ W DZIALE “EDUKACJA”. KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ. |