“Pan Tadeusz” oraz “Noce i dnie” na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym
Matura 2022 oficjalnie rozpoczęta. Za nami pierwszy egzamin – z języka polskiego na poziomie podstawowym. Uczniowie mieli za zadanie wypełnić test sprawdzający, m. in. czytanie ze zrozumieniem, a następnie napisać rozprawkę lub analizę utworu poetyckiego.
Matura 2022: pierwsze reakcje uczniów po maturze z języka polskiego
Za nami pierwsze egzaminy maturalne w tym roku. Jak komentują uczniowie III LO w Łodzi – test z języka polskiego był całkiem prosty, a możliwość wyboru jednego z trzech tematów ułatwiła pisanie wypracowań.
Nazwa | Plik | Autor |
“Pan Tadeusz” oraz “Noce i dnie” na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym | audio (m4a) audio (oga) |
– Na początku się przeraziłam, mieliśmy dwa tematy. Jeden był o tradycji, a drugi o tym, kiedy relacja z drugim człowiekiem daje szczęście. Na początku miałam totalną pustkę w głowie, ale jak już przeszłam do części czytania ze zrozumieniem przemyślałam na spokojnie temat i wymyśliłam. Myślę, że nie poszło najgorzej – dzieli się swoimi wrażeniami jedna z uczennic.
Czytaj także: Matura 2022. Dzisiaj pierwszy egzamin – pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym
– Egzamin przebiegł bardzo przyjemnie, był łatwy. Całe życie się uczyłem, więc dałem radę na spokojnie. Matura próbna była trudniejsza, więc fajnie nas to przygotowało – dodaje inny uczeń.
Tradycja oraz szczęście w relacjach z drugim człowiekiem tematami rozprawek interpretacyjnych
Wielu uczniów przewidywało, że na obowiązkowej maturze z języka polskiego pojawi się epopeja narodowa Adama Mickiewicza “Pan Tadeusz”. Niektóre plotki sugerowały, że jeden z tematów rozprawki będzie dotyczył powieści Bolesława Prusa “Lalka”. Na arkuszach egzaminacyjnych pojawił się jednak fragment powieści Marii Dąbrowskiej “Noce i Dnie”.
W drugiej części egzaminu uczniowie mieli do wyboru:
- Napisać rozprawkę w oparciu o “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Temat: Czym dla człowieka może być tradycja?
- Napisać rozprawkę w oparciu o “Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej. Temat: Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?
- Przeprowadzić analizę interpretacyjną wiersza Józefa Barana “Najkrótsza definicja człowieka”.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny.
W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu).
Sprawdź, z jakimi zadaniami musieli uporać się maturzyści:
WIĘCEJ INFORMACJI O EDUKACJI W ŁODZI I REGIONIE. ZNAJDZIESZ W DZIALE“EDUKACJA”. KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ. |