Koncert w Teatrze Wielkim w Łodzi z udziałem wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego [ZDJĘCIA]
Koncert zatytułowany “Bo kochać to znaczy tworzyć” poświęcony jest patronom 2021 roku. Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński przed rozpoczęciem koncertu wręczył medale Gloria Artis i odznaki honorowe “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Koncert zatytułowany “Bo kochać to znaczy tworzyć”
Uroczysty koncert upamiętnia wybitne postacie: kardynała Stefana Wyszyńskiego, pisarza Stanisława Lema, poetów Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza, ustanowionych przez Sejm RP patronami 2021 roku. Jego założeniem jest także zaprezentowanie dziedzictwa kulturowego i różnorodności muzycznejwojewództwa łódzkiego.
W Teatrze Wielkim w Łodzi z udziałem wicepremiera @PiotrGlinski rozpoczął się koncert poświęcony patronom 2021 roku “Bo kochać to znaczy tworzyć” połączony z wręczeniem medali Gloria Artis i odznak honorowych “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. pic.twitter.com/G2AcvpVUeI
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) April 26, 2022
Medale i odznaki dla łódzkiego środowiska kultury
Koncert poprzedziła uroczystość wręczenia Medali Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz odznak honorowych Zasłużony dla Kultury Polskiej.Wicepremier Piotr Glińskiwręczył pięć Srebrnych i dwa Brązowe Medale “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz dwie odznaki honorowe “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Uhonorowani za zasługi dla kultury polskiej i dziedzictwa narodowego zostali: Chór Filharmonii Łódzkiej, Stanisław Małdanowski, Aldona Plucińska, Dariusz Stachura, Roman Wojciechowski, Maksymilian Majewski, Piotr Wypych oraz Alicja Legucka i Waldemar Stasiak.
– Bez stałych wartości, bez pewności tego, co jest ważne i nam wszystkim potrzebne i tego, co jest nadrzędne, społeczeństwa nie mogą się rozwijać. Cieszę się, że podczas dzisiejszej Gali możemy uhonorować wybitnych artystów za ich osiągnięcia w obszarze kultury– powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas koncertu w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Wicepremier @PiotrGlinski wręczył pięć Srebrnych i dwa Brązowe Medale “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz dwie odznaki honorowe “Zasłużony dla Kultury Polskiej”. pic.twitter.com/fqJ01R3P9S
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) April 26, 2022
To wyraz uhonorowania ludzi z pasją i zaangażowaniem
– Takie wydarzenie to wyraz uhonorowania – powiedział wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba. – Chcemy doceniaćtych, którzy w ostatnim roku zaangażowali się w aktywność kulturalną i uzyskali również wielkie efekty. Są w tych osobach wielkie pokłady aktywności na rzecz lokalnej społeczności i również ta niespokojna dusza artysty, która przekłada się na działanie I często służy też innym -dodałZbigniew Ziemba.
Wśród odznaczonych Srebrnymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis znalazł sięm.in. dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Dariusz Stachura. –Bardzo się cieszę. Jestem szczęśliwy. Czuję się zaszczycony, wyróżniony. Jestem artystą, ale w tej chwili jestem przede wszystkim dyrektorem, odpowiedzialnym za Teatr Wielki w Łodzi i mam wielką misję do spełnienia – powiedział dyrektor Dariusz Stachura.
Podczas koncertu wystąpiły zespoły wsparte dotacjami, które realizowały zadania związane tematycznie z patronami roku 2021. Na zakończenie wydarzenia wystąpił zespół IRA.
Zwieńczeniem koncertu był występ zespołu IRA z Arturem Gadowskim.
Więcej czytaj na stronie: https://t.co/Au2uqVNJgw pic.twitter.com/5JgdQluAtXMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) April 26, 2022
Srebrnymi Medalami Zasłużony Kulturze Gloria Artis wyróżnieni zostali:
Chór Filharmonii Łódzkiej – w 2019r. świętował jubileusz 50-lecia istnienia. Dysponuje bogatym i wszechstronnym repertuarem, obejmującym wiele gatunków muzycznych, stylów i epok. Zespół interpretuje zarówno dzieła literatury świeckiej, jak i religijnej. Ma w dorobku wiele prawykonań polskich i światowych. Dokonał także licznych nagrań dla radia i telewizji polskiej oraz francuskiej.
Stanisław Madanowski – jeden z najbardziej znanych i utytułowanych łowickich śpiewaków ludowych, który od ponad 60 lat kultywuje tradycje śpiewu i tańca ludowego regionu łowickiego; popularyzuje pieśni zasłyszane w dzieciństwie i młodości. Laureat wielu nagród, m.in. dwóch Baszt na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
Aldona Plucińska – etnograf, kustosz Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Kurator wielu wystaw muzealnych i projektów wykraczających poza przestrzeń muzealną. Autorka publikacji książkowych z zakresu polskiej etnografii. Jako pierwsza w historii polskiej etnografii opisuje polskie zwyczaje rodzinne w kontekście sakramentów świętych.
Dariusz Stachura – wybitny tenor, ceniony artysta scen operowych. Stworzył znakomite kreacje w pierwszoplanowych partiach operowych w Polsce i zagranicą. Debiutował w Teatrze Wielkim w Łodzi i na tej scenie występował przez wiele lat. Odbył liczne podróże artystyczne ze swoim macierzystym Teatrem oraz innymi polskimi teatrami muzycznym po Szwajcarii, Austrii, Holandii, Francji, Niemczech, Włoszech. Od 2008 ponownie związany jest z Teatrem Wielkim w Łodzi, a od 2019 roku pełni funkcję dyrektora tej instytucji.
Roman Wojciechowski – należy do grona najwybitniejszych skrzypków ludowych w Polsce. Popularyzuje tradycyjną muzykę regionu opoczyńskiego. Jego nagrania znajdują się m.in. w zbiorach fonograficznych Instytutu Sztuki PAN i w Polskim Radiu.
Brązowe medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis otrzymali:
Maksymilian Majewski – malarz, rzeźbiarz, scenograf. Kurator kilkunastu wystaw, członek jury w konkursach krajowych i międzynarodowych. Ma na swoim koncie 16 wystaw indywidualnych i 46 zbiorowych. W swoich pracach łączy w nowatorski sposób malarstwo, grafikę, fotografię, płaskorzeźbę i kolaż.
Piotr Wypych – zajmuje się fotografią architektury, przyrody, krajobrazu, abstrakcji, portretu, fotografią sztuki i twórców, tematyką związaną z przemijaniem i sacrum, a także ochroną dziedzictwa kulturowego w Województwie Łódzkim, w zakresie rekonstrukcji obiektów małej architektury sakralnej. Fotografie były prezentowane na ponad stu wystawach autorskich i zbiorowych w kraju i zagranicą.
Honorową odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej za aktywny udział w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury otrzymali:
Magdalena Radzicka – prowadziła i koordynowała procesy inwestycyjne wpływające na rozwój Muzeum Sztuki w Łodzi, m. in rewitalizację siedziby głównej Muzeum, modernizację rezydencji Księży Młyn czy przebudowę magazynu studyjnego. Koordynatorka procesów inwestycyjnych wpływających na rozwój Muzeum Sztuki w Łodzi
Alicja Legucka – konserwator sztuki. Do Jej największych osiągnięć należy zaliczyć konserwację czasopism takich jak Zwrotnica, Praesens, Forma oraz rysunków i grafik najważniejszych artystów awangardowych: Władysława Strzemińskiego, Janusza Marii Brzeskiego, Kazimierza Podsadeckiego czy Josepha Beuysa.
Waldemar Stasiak – autor publikacji naukowych poświęconych odkryciom archeologicznym z terenu Polski, brał udział w licznych badaniach wykopaliskowych na stanowiskach archeologicznych i w badaniach prowadzonych przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi.
Tomasz Załuski – historyk sztuki, filozof. Autor wielu publikacji z zakresu współczesnych praktyk artystycznych, relacji sztuki z prakseologią, konfiguracji estetyki, etyki i polityki. Prowadzi wykłady oraz warsztaty w ramach programu Świetlice artystyczne, którego głównym celem jest aktywizowanie oraz edukowanie społeczno-wychowawcze poprzez sztukę dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem edukacyjnym i społecznym.
Posłuchaj rozmowy z ministrem Piotrem Glińskim:
Nazwa | Plik | Autor |
Rozmowa z ministrem Piotrem Glińskim | audio (m4a) audio (oga) |
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |