Droższe Święta Wielkanocne. Sprawdziliśmy, ile zapłacimy w tym roku za święconkę. Jak możemy zaoszczędzić?
Zdaniem analityków Banku BNP Paribas tegoroczne święta będą nas kosztować o 20 proc. więcej, niż przed rokiem. Wszystko przez podwyżkę cen produktów spożywczych.
Droższe święta
Wzrost cen sprawia, że drożej będzie nas kosztowało m.in. przygotowanie domowego ciasta. Więcej zapłacimy także za wyroby mięsne, wędliny, czy pasztety. Wzrosła i dalej rośnie również cena oleju, bez którego w kuchni świąt się nie przygotuje.
O to, jak oszczędniej zorganizować święta, zapytaliśmy mieszkańców Łodzi. – Jak ktoś ma czas, może czekać na promocje. Przy zakupie masła różnica była zauważalna. Teraz jednak nie ma tych promocji – mówi jedna z łodzianek. – Należy kupować mniej – dodaje inna. – Nie ma na czym oszczędzać. Jeść trzeba, bo przecież żołądka nie skurczymy – zaznacza kolejna mieszkanka.
W związku ze wzrostem cen wszystkich głównych kategorii żywnościowych, przygotowanie wielkanocnego koszyczka będzie droższe o ponad 10 procent.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Wielkanoc 2022. Ile zapłacimy w tym roku za święconkę? | audio (m4a) audio (oga) | |
Rozmowa z Katarzyną Gabrysiak z Banku Żywności w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |
Marnujemy za dużo jedzenia
Co roku na świecie marnuje się około 1,3 mld ton żywności. Swój udział w globalnym marnotrawstwie ma też Polska. Rocznie w naszym kraju marnuje się około 5 mln ton jedzenia – podaje Najwyższa Izba Kontroli.
Jak wynika z raportu NIK za 60 proc. wyrzucanego jedzenia odpowiadają indywidualne gospodarstwa domowe. Do marnowania żywności przyznaje się co drugi Polak. Problem nasila się w okresie świąt – m.in. Wielkanocy.
Katarzyna Gabrysiak z Banku Żywności w Łodzi, radzi, jak mądrze robić zakupy również przed świętami, by potem nie wyrzucać jedzenia do kosza. – Najważniejsze, by przemyśleć, co będziemy przygotowywać na święta. Jakie dania i w jakich ilościach. Następnie należy zrobić dobrą listę zakupów. A wcześniej zrobić domową inwentaryzację, sprawdzić, co mamy w szafkach. To klucz do sukcesu – podkreśla.
Posłuchaj całej rozmowy:
Jeśli jednak ostatecznie kupimy za dużo i nie zdołamy zjeść wszystkiego, można podzielić się z rodziną, albo zostawić w jadłodzielni. Lodówki społeczne funkcjonują nie tylko w Łodzi, ale też w wielu innych miastach naszego województwa.
Czytaj także: Paczki ze świątecznymi potrawami kolejny raz zastąpią samotnym wspólne śniadanie wielkanocne
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |