Kongres samorządowców rozmawia o klimacie, ale pikieta ekologów chce zdecydowanych działań [ZDJĘCIA]
W Łodzi ruszył pierwszy Samorządowy Kongres Klimatyczny. Przez dwa dni samorządowcy i eksperci będą wymieniać się doświadczeniami i dyskutować o tym, jak skutecznie zapobiegać negatywnym zmianom klimatu. Przed miejscem obrad zawiązała się pikieta ekologów pod hasłem: “Nie róbcie nas w konia”.
Kongres klimatyczny w cieniu wojny w Ukrainie: “Alternatywne źródła energii są na czasie”
Jak mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, proces odchodzenia od paliw kopalnych musi znacznie przyśpieszyć. – Nie tylko Polska, ale także znacząca część świata importuje większość tych surowców od agresora. Z związku z tym bardziej pytania o inne, alternatywne źródła energii są w tej chwili na czasie.
Jednym z ekspertów kongresu jest profesor Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Centrum Ekohydrologii. Jak tłumaczył, miasta powinny funkcjonować jak ekosystem i w tym kierunku powinna pójść ich transformacja. – Holandia jest pozytywnym przykładem sytuacji, w której wiedza, wizja, strategia, akceptacja społeczna i czas poprawiły stan otaczającego środowiska. Właśnie tam wszystkie te elementy były rzeczywiście zharmonizowane.
Czytaj także: O programie “Czyste Powietrze” i wymianie kopciuchów – spotkanie z mieszkańcami w Urzędzie Miejskim w Pabianicach
Samorządowcy dyskutują o koniecznych zmianach i poszukiwaniu źródeł ich sfinansowania. Uczestnicy obejrzeli też wystąpienie Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej odpowiedzialnego za wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu.
“Nie róbcie nas w konia” – pikieta w kontrze do kongresu
Przy ulicy Ogrodowej w Łodzi, gdzie obradują samorządowcy, odbyła się pikieta ekologów pod hasłem nie róbcie nas w konia, mówi Rafał Górski organizator pikiety. – Dzisiejsza pikieta jest zorganizowana w związku z kongresem klimatycznym. Chcemy pokazać uczestnikom, że zielona propaganda w Polsce nie wystarczy. Potrzebujemy konkretnych decyzji i działań, które chronią środowisko, a nie są tylko zielonym PR-em.
Ekolodzy w swoich wystąpieniach krytykowali plany budowy spalarni śmieci oraz wskazywali szkody jakie w środowisku naturalnym może wywoływać rozwój deweloperski miasta.
Jak samorządy wejdą w nową erę energetyczną?
Postanowienia szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow nie budzą wątpliwości. Musimy odejść od węgla i skupić się na inwestycjach w odnawialne źródła energii. Wypracowanie systematycznych rozwiązań jest niezbędne już dziś, jeśli rezultaty naszych wysiłków mają być widoczne powiedział Maciej Riemer, Dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu w łódzkim magistracie.
Według opisu urzędu miasta na stronie internetowej, punktem wyjścia do rozmów ma być określenie, w jakiej sytuacji obecnie znajdują się samorządy i jakich środków trzeba, by zwielokrotnić wysiłki na rzecz ochrony planety i móc osiągać efekty w tym zakresie w stosunkowo krótkim czasie. – Kwestią kluczową jest także finansowanie działań proklimatycznych. Włączenie społeczne, współpraca z biznesem na polu ekologii, standaryzacja przyjaznych środowisku rozwiązań oraz odpowiednia ich komunikacja to również zagadnienia, które poruszone zostaną w toku rozmów i warsztatów. – czytamy w zapowiedzi.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |