Dwa zwaśnione narody zawierzone Sercu Maryi. To “wołanie o pokój i krzyk cierpiących z bólu”
Dziś w łódzkiej Katedrze arcybiskup Grzegorz Ryś dokona aktu zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Rosji i Ukrainy. Słowa poświęcenia zostaną równocześnie odczytane w łączności z papieżem Franciszkiem w Rzymie i kardynałem Konradem Krajewskim w Fatimie. Jak bardzo taki akt jest potrzebny dwóm pogrążonym w wojnie krajom i co on oznacza?

Arcybiskup Grzegorz Ryś zawierzy Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi – co to oznacza?
Żeby poznać sens dzisiejszego aktu zawierzenia, należy przyjrzeć się jej historii. Przybliżył ją rzecznik kurii Archidiecezji Łódzkiej ks. Paweł Kłys. – Podczas objawień w Fatimie w 1917 roku Matka Boża, objawiając się trojgu dzieci portugalskim, prosi ich o to, aby wprowadzić nabożeństwo do jej Niepokalanego Serca. Maryja mówi także do nich o tym, żeby poświęcić Rosję jej Sercu. Jeżeli Rosja nawróci się, to nastanie pokój. W przeciwnym razie rozpowszechni ona swoje błędy po świecie, wywołując wojny i zniszczenie wielu narodów.
Gdy cały świat dowiedział się o zamiarze papieża Franciszka, który pragnie dokonać zawierzenia, zaczęto zastanawiać się – czym tak właściwie ono jest? To pełne poświęcenie rzeczy, miejsca lub państwa dla konkretnych celów, wyjaśnił ks. Vasyl Berkyta, proboszcz parafii greckokatolickiej ukraińskiej w Łodzi. – Mówiąc o Ukrainie, takim celem jest zarówno zaprzestanie wojny, pokój w sercach ludzkich, jak i zakończenie cierpień ludzi. Mówiąc o poświęceniu Rosji, mówimy najpierw o nawróceniu. Z perspektywy historycznej można zauważyć, że Rosjanie brali udział w wielu konfliktach na świecie.
Czytaj także: Łódź: bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy [ZDJĘCIA]
To nie pierwszy przypadek w historii Kościoła, gdy papież dokonuje poświęcenia – W 1942 roku narody świata zostały poświęcone Niepokalanemu Sercu Maryi przez Ojca Świętego Piusa XII. W 1952 roku papież Pius XII powtórzył ten akt, tym razem, wypełniając całkowicie prośbę Maryi, wymienił wszystkie narody w Rosji.
Świat potrzebował kolejnych lat, by w pełni dokonać aktu poświęcenia. – 25 marca 1984 roku papież Jan Paweł II, w duchowej łączności ze wszystkimi biskupami świata, w bazylice św. Piotra w Watykanie zawierzył świat i Rosję Maryi. Wtedy do modlitwy dołączyło również pięciu patriarchów prawosławnych spoza Związku Radzieckiego.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Dwa zwaśnione narody zawierzone Sercu Maryi. To “wołanie o pokój i krzyk cierpiących z bólu | audio (m4a) audio (oga) |
“Każdy człowiek otrzyma to, na co zasłużył”
Dzisiejszy akt poświęcenia w łączności z Watykanem, Fatimą i łódzką katedrą odbędzie się również w parafii greckokatolickiej. – O godzinie 18.30 przy al. Pasjonistów 123 przeczytamy akt, w łączności z papieżem i całym światem. Będziemy dalej modlić się o pokój w Ukrainie.
Ponad miesiąc od rozpoczęcia agresji rosyjskiej na Ukrainę koncentrujemy się na pomocy materialnej. Równie ważna w tym trudnym czasie jest pomoc duchowa. – Daje dużo siły. Jak człowiek jest duchowo wyczerpany i pusty, to siła fizyczna nie ma dużego znaczenia – dodał ks. Berkyta.
W trudnych momentach przez myśl pojawia się fragment Modlitwy Pańskiej “(…)jako i my odpuszczamy naszym winowajcom(…)” Łatwo się mówi, ale czy to jest możliwe? – Przebaczyć naszym winowajcom nie oznacza przyjąć wszelkie zło i udawać, że wszystko jest dobrze. Powtarzam swoim wiernym, że trzeba zaufaćBogu, który wszystko widzi. Przyjdzie czas, kiedy każdy człowiek otrzyma to, na co zasłużył – podkreśla proboszcz parafii.
Według papieża Franciszka dzisiejszy akt zawierzenia ma być “wołaniem o pokój” i “krzykiem bólu tych, którzy cierpią“. A cierpią wszyscy.
Inwazja Rosji na Ukrainę
W czwartek (24 lutego) nad ranem Ukraińców obudziły wybuchy bomb i pocisków spadających na kolejne miasta.Władimir Putin dokonał inwazji na Ukrainę. Wojska rosyjskie wkroczyły zarówno z Rosji, jak i z Białorusi.
WOJNA NA UKRAINIE –RELACJA LIVE
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE |