80. rocznica Zbrodni Zgierskiej
W Zgierzu trwają uroczystości związane z 80. rocznicą Zbrodni Zgierskiej. Zaprezentowano też okolicznościowy mural.
20 marca 1942 roku niemieckie władze okupacyjne rozstrzelały w Zgierzu sto osób w odwecie za akcję bojową żołnierza polskiego podziemia. Józefa Mierzyńskiego, w której zginęło dwóch funkcjonariuszy gestapo.
Masową egzekucję w miejscu zwanym wówczas Placem Stodół hitlerowcy przeprowadzili na oczach przymusowo spędzonych mieszkańców okolicznych miejscowości. Rozstrzelanych pochowano w Lesie Lućmierskim.
Z okazji 80. rocznicy tragedii na ścianie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1, tuż obok pomnika i placu Stu Straconych powstał ogromny mural.
– Mural jest symboliczny, w kolorze zielonym, co wiąże się z lasem, w którym zostały pochowane ofiary zbrodni – mówi rzeczniczka prezydenta Zgierza Renata Karolewska.
W związku z 80. rocznicą rozstrzelania Stu Polaków w Zgierzu tamtejsze muzeum organizuje wycieczkę autokarowa od placu Stu Straconych, przez miejsce zamachu Mierzyńskiego na gestapowców, do więzienia na Radogoszczu, oraz do miejsca pochówku rozstrzelanych w Lesie Lućmierskim.
W niedzielę (20 marca) odbędą się główne uroczystości. O godzinie 16:00 przy Mogile w Lesie Lućmierskim oddany zostanie hołd zamordowanym. O godzinie 18:00, w Kościele Świętej Katarzyny odprawiona zostanie Msza w intencji ofiar zbrodni zgierskiej, koncelebrowana przez metropolitę łódzkiego, abp. Grzegorza Rysia.