Uchodźcy z Ukrainy czekają na wydanie numeru PESEL – jak wygląda sytuacja w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim?
W Piotrkowie Trybunalskim uchodźcy z Ukrainy muszą czekać około miesiąca na wydanie numeru PESEL. Wizyty należy umawiać telefonicznie, potrzebne jest także potwierdzenie tożsamości. Podobnie wygląda sytuacja w łódzkim magistracie.
Mobilny punkt nadawania numerów PESEL
Dodatkowo miasto uruchomiło mobilny punkt nadawania numerów PESEL, który obsługuje tymczasowe schronisko dla uchodźców, zlokalizowane przy bazarze przy ul. Dmowskiego. Może ono pomieścić nawet 670 osób.
Czytaj także: Skierniewiczanie pomagają uchodźcom. Przewożą ich autobusami ze Lwowa do Polski
– Osoby, które są tam ulokowane, nie będą musiały umawiać się do urzędu miasta, załatwią wszystko na terenie centrum. Natomiast inne osoby z terenu miasta będą miały wydawany numer PESEL w Urzędzie Miasta Piotrkowa – mówi rzecznik prasowy piotrkowskiego magistratu Jarosław Bąkowicz.
Wniosek do wypełnienia, potrzebne także zdjęcie
Uchodźcy, starający się o numer PESEL, będą musieli wypełnić stosowny wniosek. Potrzebne będzie także zdjęcie. – Taką fotografię Ukraińcy będą mogli zrobić bezpłatnie w jednym z siedmiu punktów na terenie Piotrkowa. Lista tych punktów znajduje się na stronie miasta.
Przy składaniu wniosku potrzebny jest dokument tożsamości. Jeżeli takiego dokumentu nie ma, konieczne będzie złożenie oświadczenia potwierdzającego tożsamość.
WOJNA NA UKRAINIE –RELACJA LIVE
Jarosław Bąkowicz wskazuje, że uchodźcy mogą być obsługiwani w różnych miejscach, niezależnie od miejsca przebywania. Ukraińcy mogą zgłaszać się także do urzędów w sąsiednich, mniejszych miejscowościach, co pozwoli rozładować kolejki.
Tamtejsi urzędnicy proszą tych, którzy uciekli przed wojną, o telefoniczne umówienie. Dostępne numery to: (44) 732 30 46, (44) 732 30 45.
Wniosek o nadanie numeru PESEL można złożyć w dowolnym urzędzie gminy.
Więcej stanowisk do nadawania PESELU w łódzkim Urzędzie Miasta
Łódzki Urząd Miasta zwiększył liczbę stanowisk przy których załatwiane są formalności związane z nadawaniem numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy. Dziś przy Krzemienieckiej 2B pracuje ich 12. Na miejscu wyznaczane są też terminy na kolejne dni, wyjaśnia rzecznik prezydent Łodzi Marcin Masłowski. – Wszystkie osoby, które dostały numerki, wejdą do środka. Są też osoby, które zapisują się na listę na kolejne dni. Sami obywatele Ukrainy tego pilnują, tworzą listę, która jest następnie opieczętowana przez urząd miasta. Obowiązuje prawo kolejki.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Więcej stanowisk do nadawania PESELU w łódzkim Urzędzie Miasta | audio (m4a) audio (oga) |
Łódzcy urzędnicy planują zwiększenie liczby stanowisk do ponad trzydziestu. Apelujemy do służb rządowych o jak najszybsze przekazanie komputerów i licencji, mówi Jarosław Chwiałkowski, dyrektor Departamentu Organizacji Urzędu i Obsługi Mieszkańców UMŁ. – Miałoby to być 20 zestawów, a przynajmniej takie zapotrzebowanie złożyliśmy. Jednak to nie jest tylko te 20 zestawów, ponieważ trzeba każdy z nich skonfigurować. Do tego dochodzą licencje, indywidualne karty i klucze dostępu, więc to rzeczywiście potrwa. Jak otrzymamy sprzęt, zwiększymy obsługę o 20 stanowisk.
Monika Gosławska/Dorota Matyjasik
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE |