Zamiast zabytkowej tkalni Uniontexu, którą odwiedził papież Jan Paweł II w Łodzi powstaną bloki
Czy dawne zakłady Uniontex doczekają się w końcu remontu? To pytanie wydaje się coraz bardziej zasadne, bo w ofertach sprzedaży nieruchomości pojawiły się już mieszkania w blokach na terenie dawnych zakładów. A przypomnijmy, że to miejsce szczególne na mapie Łodzi.
Będą mieszkaniaw dawnym Uniontexie
Dawne zakłady Karola Scheiblera znane później jako Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Józefa Stalina, Obrońców Pokoju – Uniontex.Miejsce szczególne w historii Łodzi.Głównie za sprawą wizyty Jana Pawła II w Łodzi 13 czerwca 1987 roku.
Papież odwiedził wtedy łódzkie włókniarki.Tkalnia papieska – jak czasami jest nazywany obiekt – z biegiem lat popadała w ruinę.Jej koniec przypadł na grudzień 2010 roku.
Podczas niedawnych targów budowlanych i nieruchomości, jedno ze stoisk zajmowała spółka przygotowująca się do procesu rewitalizacji obszaru Tkalni,zlokalizowanego w kwartale ulic Tymienieckiego, Kilińskiego oraz Milionowej.Przedstawiciel firmy Jerzy Brzeziński obecny na targach opowiedział o planowanej rewitalizacji i zagospodarowaniu miejsca. – Będzie hotel, mieszkania, będą do tego restauracje, sklepy, miejsca usługowe. Chcemy, żeby to było takie miasteczko – mówi inwestor.
Miejsce ma również upamiętnić wizytę papieża Polaka w Łodzi tworząc Centrum Papieskie. – W najładniejszym budynku będzie muzeum papieskie – zapowiadaJerzy Brzeziński.
Posłuchaj i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Zamiast zabytkowej tkalni Uniontexu, którą odwiedził papież Jan Paweł II w Łodzi powstaną bloki | audio (m4a) audio (oga) |
Przeczytaj też: Marsz dla Jana Pawła II przeszedł z Uniontexu do Katedry
Nowy rozdział łódzkiego świadka historii – papieskiej tkalni
Choć inwestor zastrzega, że wszelkie wizualizacje projektu znajdujące się na stronie internetowej spółki mogą ulec zmianie, to poprosiliśmy o komentarz rzecznika prasowego prezydentŁodzi,czy osiedle mieszkaniowe to właściwy projekt zagospodarowania dawnej papieskiej tkalni. – Nie ulega wątpliwości, że miejsce spotkania Świętego Jana Pawła IIz łódzkimi włókniarkami, do którego doszło w latach 80 w Łodzi, powinno być zachowane – mówi Marcin Masłowski.
Daria Błaszczyńska z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi wyjaśnia, że projekt zyskał wstępną aprobatę, a wizualizacja jest zgodna z wymogami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Pytani przez naszego reportera łodzianie mają nadzieję, że miejsce to przestanie być ruiną. Czekamy zatem na nowy rozdział łódzkiego świadka historii – papieskiej tkalni w Uniontexie.
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU |