Akcje pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Jak pomagają samorządy?
Wielu uchodźców, którzy przybywają do Polski, trafia do prywatnych domów. Dla niektórych, na wniosek wojewody, otworzono hotele. Na przyjęcie uchodźców przygotowują się też samorządy, m.in. poprzez stworzenie miejsc noclegowych, czy organizowanie magazynów darów.

Łódzkie samorządy dla Ukrainy – Piotrków Trybunalski przygotowuje więcej miejsc dla uchodźców
Niektórzy z uchodźców są lokowani w hotelach. M.in. w należącym do PGE hotelu Wodnik koło Bełchatowa. Został on udostępniony na wniosek wojewody, koordynatora działań związanych z uchodźcami.
Uchodźców cały czas jednak przybywa. O ile na początku nie było problemu z ich ulokowanie w domach prywatnych, to dziś nie jest to już takie proste. Dlatego dodatkowe miejsca przygotowują niektóre samorządy. Wczoraj w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się narada w tej sprawie, mówi prezydent miasta Krzysztof Chojniak. – Otrzymaliśmy polecenie zorganizowania miejsc dla 500 osób. Będziemy musieli się z tym zmierzyć. Oczywiście, część miejsc mamy już przygotowaną.

Starosta piotrkowski Piotr Wojtysiak tłumaczy, że konieczna jest kompleksowa pomoc i taką stara się organizować ze swoimi współpracownikami. To nie tylko miejsca noclegowe i transport, ale też np. opieka psychologiczna czy medyczna. – Przyjechała do nas ciężarna kobieta z Ukrainy, dziecko urodziła już w naszym Powiatowym Centrum Matki i Dziecka. Zaopiekowaliśmy się tym noworodkiem.
Czytaj także: Łódzka Matka Polka przyjmuje kolejnych pacjentów z Ukrainy: “Każdy tydzień jest tu na wagę złota”
Nie brakuje samorządów, które włączyły się w zbiórkę darów. Można je przynosić m.in. do siedziby piotrkowskiego starostwa przy al. 3 Maja, mówi koordynator pomocy Mariusz Bąkiewicz. – Znajdujemy się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim. Tutaj stały wcześniej stoły, a teraz mamy pełno rzeczy potrzebnych dla osób, które uciekają przed wojną.
Punkt jest czynny w dni robocze od 7.30 do 18.00. Czynny jest też w soboty od 9.00 do 14.00. Jeżeli ktoś przyjdzie po wskazanych godzinach też zostanie przyjęty, bo czynna pozostanie portiernia.
Posłuchaj:
Nazwa | Plik | Autor |
Akcje pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Jak pomagają samorządy? | audio (m4a) audio (oga) |
Belchatów: dary od MOPS dla uchodźców z Ukrainy
W pomoc uchodźcom zaangażowało się także miasto Bełchatów. Wiceprezydent Łukasz Politański wskazuje na jej różnorodność. To m.in. dary i paczki dla uchodźców wydawane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. – MOPS wydaje pomoc rzeczową, czyli bardzo często ubrania; oraz paczki żywieniowe. To są już bardziej rozbudowane paczki, mamy tam suchy prowiant, ryże, kaszę. Coś, z czego można samemu posiłek przygotować.
Ważnym punktem pomocowym Bełchatowa jest komenda straży miejskiej. Tam rozdawane są tzw. pakiety podstawowe, mówi szef bełchatowskich strażników Piotr Barasiński. – To jest nasze użytkowe zaplecze, w tej chwili jest to magazyn pakietów startowych, paczek dla uchodźców. Te paczki są przygotowane m. in. dla dzieci.
Tomaszów Mazowiecki w kontakcie z ukrańskim Iwano-Frankiwskiem
Wszystkie samorządy są w kontakcie ze swoimi partnerskimi miastami na Ukrainie. M.in.Tomaszów Mazowiecki, do którego dziś dotarły informacje o ataku na Iwano-Frankiwsk. – Od samego początku miasto włączyło się w pomoc dla naszego miasta partnerskiego – mówi Joanna Grzeskowiak z biura prasowego. – Zorganizowaliśmy zbiórki potrzebnych rzeczy. Przygotowaliśmy i wysłaliśmy transport ok. 6 palet, zawierający m. in. środki pierwszej pomocy, karimaty, śpiwory, koce, bieliznę termoaktywną oraz pulsoksymetry. Zbiórki trwają dalej.
Wielka pomoc dla uchodźców trwa. Oszacowanie ich liczby nie jest łatwe, mówił w debacie samorządowej Radia Łodź wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk. – Pamiętajmy, żeuchodźcy jeżdżą nie tylko pociągami ŁKA wysyłanymi przez samorząd województwa łódzkiego, ale również wszelkimi drogami, które są dostępne. Trudno zatem ich policzyć ze względu na ich miejsce zamieszkania.
Wszyscy samorządowcy podkreślają, że akcja pomocowa trwa i trwać będzie, dopóki będzie potrzebna.
WOJNA NA UKRAINIE –RELACJA LIVE
ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE |